بورس در سال 1401 به چه سمتی حرکت خواهد کرد؟

سال گذشته بازار نتوانست بازدهی خوبی را برای سرمایه گذاران خود گزارش کند و در حالی که از واحد 1.3 میلیونی شروع به کار کرد، تعطیل شد. شایان ذکر است شاخص کل بورس در اوایل شهریورماه امسال به رقم یک میلیون و 575 هزار واحد صعود کرد اما نتوانست به روند صعودی خود ادامه دهد و پیش از آن در اوایل خرداد ماه کف قیمتی را آزمایش کرد.

پیش‌بینی‌ها برای روند شاخص کل بورس در سال 1401 عمدتاً حول محور مذاکره با برجام انجام می‌شود. کارشناسان پیش بینی می کنند در صورتی که برجام در هفته های اول فروردین وارد فاز جدیدی شود و مذاکرات از سر گرفته شود، روند کلی شاخص بورس افزایش خواهد یافت.

حمید میر موینی کارشناس بازار سرمایه گفت: در صورت موفقیت آمیز بودن مذاکرات با برجام، شرکت ها با توجه به انتظارات کاهش تحریم ها از فرصت برای افزایش قیمت جهانی کالاها به دلیل جنگ استفاده خواهند کرد. از سوی دیگر کاهش تحریم‌ها ثبات سیاسی ایجاد می‌کند و با توجه به رکود سایر بازارهای مالی ارز، طلا و سکه، به نظر می‌رسد بازار سرمایه در حال افزایش است.

بورس در سال 1401 به چه سمتی حرکت خواهد کرد؟

نیما میرزایی کارشناس بازار سرمایه گفت: پیش بینی برای یک دوره یک ساله سخت است و می توان اشتباه کرد. اما محتمل ترین سناریوها ورود برجام به مرحله جدیدی در هفته های ابتدایی سال و مرحله بعدی اجرایی شدن است و احیای برجام نوید افزایش سودآوری شرکت های بورسی را می دهد.

احمد اشتیاگی، کارشناس بازار سرمایه نیز در این خصوص می گوید: در صورت امضای برجام، شاخص کل به یک میلیون و 450 هزار واحد افزایش می یابد؛ در صورتی که برجام امضا شود، شاخص کل به یک میلیون و 450 هزار واحد خواهد رسید. به طور سنتی، شاخص در ابتدای سال سبز می شود. البته در صورت عدم توافق، بورس روندی متعادل و اندکی مثبت از خود به جا می گذارد، اما با احیای شاخص برجام روند صعودی به خود می گیرد.

READ  بدبختی صنعت خودرو را به سایر صنایع منتقل نکنید/ به شرایطی رسیده ایم که باید نگران بقای صنعت خودرو باشیم.

از سوی دیگر، جنگ بین اوکراین و روسیه یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در شاخص کل بورس است. در صورت تشدید جنگ بین اوکراین و روسیه، وضعیت بازار سرمایه برای صنایع صادرات محور مثبت خواهد شد و این صنایع رشد خواهند کرد، در حالی که صنایع خودروسازی و بانکی به دلیل ریسک های موجود در همان وضعیت باقی می مانند.

لازم به ذکر است که افزایش قیمت دلار به دلیل تقاضای جهانی دلار به دلیل جنگ اوکراین و روسیه ممکن است منجر به افزایش قیمت دلار در داخل کشور شود که تاثیر مثبتی بر پایتخت خواهد داشت. بازار. اما باید توجه داشت که این اثرات و افزایش ها عرضی بوده و محرک اصلی بازار سرمایه برجام خواهد بود.

223227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا