بودجه سال 2023 بایدن؛ پاشنه آشیل دموکرات ها

به گزارش رویترز، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه لایحه بودجه 5.79 تریلیون دلاری را در کنگره ارائه کرد و خواستار هزینه های نظامی بی سابقه در زمان صلح، کمک بیشتر به اوکراین و مالیات بیشتر بر شرکت های میلیاردر و کاهش کسری بودجه شد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان درباره طرح بودجه جدید گفت که کنگره مشتاقانه منتظر کار بر روی طرح مالی جسورانه بایدن است، اگرچه برخی از دموکرات‌ها با این طرح مخالفت کردند، به ویژه به دلیل افزایش هزینه‌های نظامی.

بایدن در واکنش به برخی مخالفت‌های هر دو طرف با بودجه جدید گفت که می‌خواهد هزینه‌های دفاعی را برای تقویت ارتش آمریکا و پاسخ به تجاوزات پوتین به اوکراین با یک میلیارد دلار کمک اقتصادی، بشردوستانه و اقتصادی افزایش دهد.

رویترز گزارش داد: «بر اساس پیش‌بینی‌های اقتصادی قبل از جنگ برای اوکراین، این طرح چشم‌انداز جدیدی از تفکر بایدن در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای 8 نوامبر ارائه می‌کند که می‌تواند به از دست دادن کنترل کنگره توسط حزب دموکرات منجر شود».

بایدن گفت که هدف دولتش از ارائه برنامه بودجه، دستیابی به پیشرفت واقعی در رفع آشفتگی مالی است که از دولت دونالد ترامپ به ارث برده است. این طرح که بایدن برآورد می‌کند امسال کسری بودجه فدرال را بیش از 1.3 تریلیون دلار کاهش می‌دهد و در نظر دارد تا یک تریلیون دلار دیگر را در دهه آینده کاهش دهد.

گزارش‌ها در چند سال گذشته برای اکثر آمریکایی‌ها دشوار بوده است، اگرچه میلیاردرها و شرکت‌ها ثروتمندتر از همیشه شده‌اند.

جان یارموت، دموکرات، رئیس کمیته بودجه مجلس نمایندگان آمریکا، جنگ «جنجالی» میان دموکرات‌ها را بر سر طرح بایدن برای افزایش شدید بودجه نظامی آمریکا پیش‌بینی کرد.

READ  میانجیگری آمریکا برای عضویت سوئد و فنلاند در ناتو

لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری خواه، عضو کمیته بودجه سنا، گفت که افزایش مالیات بر طرح بایدن به کارگران و اقتصاد ایالات متحده به طور کلی آسیب می رساند و در عین حال کسری بودجه را افزایش می دهد.

بخش های بحث برانگیز بودجه بایدن شامل 773 میلیارد دلار برای وزارت دفاع، به علاوه 40 میلیارد دلار برای برنامه های مرتبط با دفاع در دفتر تحقیقات فدرال (FBI)، وزارت انرژی و سایر آژانس ها است. حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه نگرانی‌هایی را در مورد امنیت اروپا ایجاد کرده است، در حالی که دولت بایدن به سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه موشک‌های مافوق صوت و سایر قابلیت‌های مدرن ادامه می‌دهد.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا