بلومبرگ: جنگ روسیه محاسبات توافق هسته ای با ایران را تغییر داده است

به گزارش خبرآنلاین، مهم ترین موضوعات مطرح شده در این مقاله به شرح زیر است:

جنگ روسیه در اوکراین، دیپلماسی خاورمیانه را تغییر می دهد و ایالات متحده را وادار می کند تا هزینه سیاسی احیای برجام را دوباره ارزیابی کند. مهر نهایی توافق بازگشت به برجام پس از یک سال مذاکره در وین، اکنون منوط به حذف سپاه پاسداران از لیست تروریست های آمریکاست. موضوعی که به گفته آشنایان با روند گفتگو، انفجاری ترین موضوع سیاست داخلی و منطقه ای برای دولت بایدن است. قرار گرفتن سپاه در لیست ربطی به توافقنامه 2015 ندارد اما ایران برای احیای برجام اصرار دارد که سپاه از لیست خارج شود، طرفین تصمیم می گیرند که توافق ارزش حصول را دارد.

2. اکنون، بیش از یک سال و چند ماه پیش، زمانی که بایدن وارد کاخ سفید شد، برای او و دولتش سخت‌تر و ریسک‌پذیرتر بود. ایران اکنون اورانیوم بسیار غنی شده دارد، تحریم‌ها نتوانسته است پیشرفت هسته‌ای ایران را متوقف کند، و فقدان توافق می‌تواند به طور بالقوه خطر ایران برای توسعه سلاح‌های هسته‌ای و کلید رقابت تسلیحاتی منطقه‌ای را افزایش دهد. بپذیریم

3. اما حذف نام سپاه از فهرست تروریست ها باعث نارضایتی رهبران عرب در منطقه نیز می شود، زیرا بایدن به دنبال بسیج متحدان علیه مسکو و کاهش قیمت سوخت است. همچنین ائتلاف چند دهه ای اتحاد را که نفوذ ایالات متحده را در یک منطقه استراتژیک گسترش داده است، تهدید می کند. منطقه ای که همچنان بیشترین صادرات انرژی را در جهان دارد.

4. اکنون، دو هفته پس از توقف مذاکرات در وین، دیپلمات ها می گویند که مشخص نیست چه زمانی مذاکرات به وین بازمی گردد. سناتورهای آمریکایی نیز از گزارش روز سه شنبه درباره مذاکرات وین ناامید هستند. سناتور دموکرات بن کاردین که در این نشست حضور داشت گفت: “روسیه در ابتدا علاقه مند بود که ایالات متحده به توافق برگردد. اکنون آنها فقط نگران وضعیت خود در اوکراین هستند و توجه زیادی به مذاکرات وین ندارند.”

READ  سناتورهای آمریکایی قصد دارند قانون تحریم ایران را دائمی کنند

5. حامیان برجام استدلال می کنند که بازگشت به توافق می تواند انگیزه ای برای کاهش تنش های منطقه ای در ایران ایجاد کند و احتمالاً به چرخه خشونت متقابلی که پس از خروج ترامپ از توافق، منطقه را تکان داده است، پایان دهد. اما مخالفان برجام و حتی برخی از اعضای دولت بایدن که از این توافق حمایت کردند، اکنون تأثیرات ایالات متحده را نشانه ضعف بایدن می دانند که هزینه های سیاسی برای انتخابات میان دوره ای نوامبر و احتمالاً دموکرات ها ایجاد می کند. آنها کنترل کنگره را از دست می دهند.
6. آنها همچنین نگران هستند که عربستان سعودی و امارات متحده عربی، که اغلب مورد حمله تندروهای یمنی مورد حمایت ایران قرار می گیرند، روسیه و چین را بیشتر در آغوش بگیرند و این امر فرسایش قدرت آمریکا در منطقه را تسریع خواهد کرد. گزارش سنا همچنین ساعاتی پس از نشست امارات متحده عربی، مصر و اسرائیل با هدف تشکیل یک جبهه مشترک علیه توافق هسته ای و محافظت از خود در برابر آشفتگی اقتصادی فوری ناشی از جنگ کرملین در اوکراین منتشر شد.
7. اما به گفته آشنایان مذاکرات وین، اختلاف بر سر قرار گرفتن نمادین سپاه در فهرست تروریستی آمریکا در صورتی که هر دو طرف به ارزش این توافق برسند، موضوع حل نشده ای نیست. وب سایت یوروویژن هفته گذشته نوشت که هم ایران و هم آمریکا خواهان توافق هستند. ممکن است سختگیری های نمایشی وجود داشته باشد زیرا ایران به دنبال تبدیل قیمت های بالای نفت به اهرمی برای کسب چند امتیاز اضافی است.

READ  باقری: رایزنی های مستمر ایران و هند یک ضرورت انکارناپذیر است

4949


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا