برگزاری دومین دوره «از هبوط قلم» در چهارمحال و بختیاری


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال و بختیاری، دومین دوره ویژه برنامه «از هبوط قلم» در این استان با حضور احمد فرهادی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی استان؛ در سال 1394، در سال 1394، در سال 1380 برگزار شد. محمدتقی گنجعلی فرماندار شهرستان سامان؛ سرهنگ علی اصغر مهری، معاون فرهنگی، اجتماعی و انتظامی استانداری؛ ابوالفضل فتح اللهی، مدیریت بیمه سرمد; قاسم اسماعیلی، معاونت هنری؛ همایون علیدوستی، دبیر انجمن ادبی بام ایران؛ مرید محمدی شاعر پیشکسوت استان؛ جمعی از مسئولان محلی، اصحاب رسانه، دبیران حلقه‌های ادبی کتابخانه‌های استان، نویسندگان، شاعران و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی روز پنجشنبه ۲۵ تیرماه با تجلیل از سجاد خالقی از فعالان موفق ادبیات داستانی ، تفریحات را در مجتمع مسکونی باگی نو سازماندهی می کند.

در این برنامه احمد فرهادی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی استان ضمن بیان اهمیت روز کلام، حضور اهالی ادب، نویسندگان و شاعران در کتابخانه ها را به عنوان پایگاه های غنی فرهنگی برشمرد و گفت: همانطور که کتابخانه ها مکان آثار هستند. ذخیره شده از علما، اعیان و علما، شاعران و نویسندگان از حوزه های مختلف، باید محفلی برای حضور مستمر فرهیختگان معاصر باشند و تلاش نهاد کتابخانه قدردانی از بزرگان عرصه علم، فرهنگ و هنر است. با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و انشاالله ادامه فعالیت های فرهنگی کتابخانه ها باعث تشویق بیشتر کتاب پیشاپیش می شود.

فرهادی در ادامه سخنان خود به ارائه سجاد خالقی و ویژگی های آثار وی اشاره کرد و افزود: بررسی آثار سجاد خالقی نشان می دهد که او نویسنده ای دغدغه مند است که با پشتوانه اطلاعات تاریخی، فرهنگی و آداب و رسوم محلی توانسته است توصیف ویژگی های محلی، نکات تاریخی و فرهنگی و تجسم اجتماعی با بیانی شیوا و با چاشنی سادگی به دور از پیچیدگی و دشواری.

READ  اجرای طرح کنترل هوشمند پارک برون شهری در خیابان های کارادژ پایتخت

سپس محمدتقی گنجعلی فرماندار سامان از برگزاری این نشست فرهنگی در ناگین سبز چهارمحال و بختیاری و انتخاب خوب این شهرستان برای میزبانی دومین دوره ویژه برنامه «از نوادگان قلم» ابراز خرسندی کرد. و خاستگاه فرهنگی این شهرستان مانند بومیان عمان و اهالی روستا سامانی اشاره کرد و گفت: تکریم بزرگان و تلاشگران عرصه های مختلف از جمله شعر و ادب توسط نهاد کتابخانه اقدامی قابل تقدیر است که موجب دلگرمی و انگیزه نویسندگانی می شود که اخیرا وارد میدان شد .

در ادامه سجاد خالقی با تشکر از رویکرد سازمان کتابخانه ها در توجه به فعالان عرصه ادبیات گفت: خوشبختانه در سال های اخیر به همت این سازمان اتفاقات خوبی در حوزه حمایت از نویسندگان رخ داده است. و اهالی شعر و ادب که به جرأت می توان گفت نقطه عطف این اتفاقات است، مراسمی مانند «از نوادگان قلم» است که از سال گذشته آغاز شد و شاهد تقدیر از استاد قاسم فتاحی در استان و امسال این افتخار را داشتم که در فضایی بسیار دلنشین و شاعرانه با حضور نویسندگان و اساتید حوزه های ادبی کتابخانه ها مهمان این برنامه باشم.

وی افزود: امیدوارم با همین رویکرد و نگاه بصیرانه نهاد کتابخانه، این مراسم تا سال های آینده ادامه داشته باشد و گسترش یابد تا در سال های آینده شاهد تجلیل از نوجوانان و نویسندگان جدید باشیم. امیدوار باشند و به سفر خود ادامه دهند.

قرائت اشعار شاعران و تجلیل از محافل ادبی کتابخانه های عمومی ناحیه پایانی این نشست بود.

لازم به ذکر است سجاد خالقی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رادیو نویسی است که در طول دو دهه نویسندگی خود بارها در رشته ها و جشنواره های نویسندگی جوایزی کسب کرده است که از جمله آنها عنوان اولین برنده جایزه امیرحسین فردی را از آن خود کرده است. جایزه ادبی در سال 1398 با کتاب «مخ و غبار»، برنده جایزه شهید اندرزگو در سال 1998 با کتاب «سفید تاریکی» و کسب رتبه اول جایزه داستان حماسی با کتاب «مردانی از مرز شرقی» شد.

READ  هشدار سلامت در مدارس خرم آباد با حضور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی

48


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا