برپایی نمایشگاه کتاب، نقطه عطف روابط اهل فرهنگ است 


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از مرکز مطبوعاتی سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، نسیبه مرادی شاعر و دبیر ادبی کتابخانه ارتش در نشست ادبی «بر بال کتاب» که در غرفه این نمایشگاه برگزار شد، حضور یافت. بنیاد کتابخانه ملی».

مرادی درباره برگزاری نمایشگاه کتاب پس از دو سال وقفه گفت: در این دو سال که جلسات ادبی به دلیل تاج نشینی تعطیل شد، دوره های مجازی برگزار کردیم و با شاعران و نویسندگان به صورت آنلاین جلسات را ادامه دادیم، اما این رژیم هرگز جای چهره را نمی گیرد. ملاقات حضوری با نویسندگان در عین حال تبادل اطلاعات و آگاهی به صورت حضوری صورت می گیرد. به همان اندازه که ارتباطات در فضای مجازی غنی است، نمی تواند احساس و عواطف فضای شخصی را منتقل کند. به همین دلیل برگزاری شخصی نمایشگاه نقطه عطفی در روابط فرهنگی است.»

وی ادامه داد: نشست «بر بال کتاب» را برگزار کردیم که در آن نویسندگان با یکدیگر تعامل داشتند و درباره کتاب های یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند. اگرچه جلسات کوتاه است، اما بازخوردها می تواند بسیار خوب باشد و منجر به تولید محتوا، تربیت شاعران و نویسندگان جوان شود. بر این اساس ایجاد نمایشگاه یکی از الزامات فضای فرهنگی کشور است.

مرادی درباره ویژگی های این دوره از نمایشگاه تصریح کرد: یکی از بخش هایی که توجه من را به خود جلب کرد، مرتبط بودن بخش کودک نسبت به سال های گذشته بود. در گذشته فقط در نمایشگاه های کتاب کتاب می دیدم، اما اکنون با توجه به علاقه بچه ها، غرفه ها محصولات و خدمات متنوعی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، ویدیوها و بازی های مجازی مختلفی وجود دارد و کتاب خواندن در این بازی تبلیغ می شود. چنین تبلیغاتی برای خواندن بیشتر در ذهن کودک ماندگار می شود.

READ  سینماها اکران نوروزی ضعیفی را پشت سر گذاشتند

این فعال فرهنگی با بیان اینکه در مواجهه با فروش، مناسب برای مجازی و شخصی است، گفت: با این حال، همه نمی توانند حضوری در نمایشگاه شرکت کنند و بسیاری از دوستان ما در تهران نیستند و این افراد از طریق فروش مجازی اقدام به خرید کتاب کردند. اما امکان خرید کتاب مجازی برای همه کتاب ها وجود نداشت. زیرا برخی از غرفه های نمایشگاه به صورت فروش مجازی عرضه نمی شوند. از طرفی برخی از کتاب ها را نمی توان از طریق پست ارسال کرد. البته بهتر است نمایشگاه مجازی و چشمی هم سطح شود. به گونه ای که به کسی ظلم نشود».

کتاب «هوای شعر» و «به رنگ بهار» از جمله آثار این شاعر است که به صورت مشترک با شاعران دیگر منتشر شده است.

سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 31 اردیبهشت ماه آغاز شد و تا 31 اردیبهشت 1401 در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی (ره) و به صورت مجازی به آدرس ketab.ir ادامه خواهد داشت.

سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امروز سه شنبه 27 اردیبهشت ماه به دلیل آلودگی هوای تهران تعطیل شد.

259259


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا