برق کار دست سهامداران داد/ سقوط شاخص کل بورس در آخرین روز هفته

انکار علی_ شاخص کل بورس با افت 8 هزار و 477 واحدی به رقم یک میلیون و 502 هزار و 598 واحد رسید و شاخص هم وزن نیز با افت 2 هزار و 456 واحدی به رقم 418 هزار و 519 واحد رسید.

نمادهای شاخص فملی، فارس، بافجر، شپدیس، وبملت و شپنا بیشترین تاثیر را در ریزش شاخص کل بورس داشتند و نماد شاخص فولاد سبز بود.

نمادهای شپنا، شستا، سابیک، فملی، فولاد، خودرو و خساپا از پرمعامله ترین نمادهای امروز بودند.

برق در دست سهامداران است/ ریزش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته

در OSE نیز شاخص 84.12 واحد کاهش یافت و به 20136 واحد رسید.

نمادهای شاخص شوان و بساما امروز سبز بودند و نمادهای آریا، غسینو، هرمز، فقدیر و سمگا بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل FBA داشتند و نمادهای دی، ددانا، شوان، فرابورس، کرمان، آریا، نمادهای فزار جزو پرمعامله ترین نمادهای امروز بودند و فرابورس بودند.

اقدامات بزرگ و کوچک منفی بود

شاخص هم وزن زیرمجموعه ای از شاخص کل بازار سرمایه است. سهام بزرگ و کوچک با توجه به مقیاس خود بر شاخص تأثیر می گذارند. در شاخص کل هم وزن، همه شرکت ها به یک میزان و با وزن یکسان در عدد شاخص تاثیرگذار هستند و این مشکل نمای کلی روند روز سهام را نشان می دهد. این شاخص می تواند معیاری برای سنجش کارایی بازار سرمایه باشد. وقتی شاخص وزنی منفی است، نشان دهنده منفی بودن بیشتر شرکت های کوچک و بزرگ برای آن روز است.

قطع برق به انتظارات تورمی ضربه زد

با فرا رسیدن فصل تابستان و طبق عرف سال های اخیر، صنایع بورسا با چالش هایی برای تامین برق مواجه شدند، چالش هایی که خط تولید صنایع بورسا را ​​ساعت ها متوقف می کند و مواد اولیه، تجهیزات و محصول نهایی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

READ  خبری خوب برای بازنشستگان تامین اجتماعی/ زمان پرداخت معوقات حقوق مشخص شد

اما مشکل تامین انرژی در تابستان پایان نخواهد یافت و کارشناسان معتقدند تامین گاز صنعتی در زمستان نیز مشکل خواهد بود. این قطعی برق برای شرکت های بورسی طبیعتا تاثیری در روند بورس نخواهد داشت.

در ابتدا بار روانی قطعی برق بر معاملات بورس تاثیر منفی خواهد داشت و سپس افت تولید و سود شرکت های بورسی عمدتاً فولاد، پتروشیمی و سیمان روند مذاکرات را در پایتخت تغییر داده و کاهش می دهد. تقاضا برای این سهام فهرست شده است.

به طور کلی می توان گفت کمبود انرژی عمومی می تواند به اعتماد سهامداران به بازار سرمایه آسیب وارد کند و به نوعی منجر به کاهش معاملات در بازار سرمایه شود.

این در حالی است که قطعی برق بازار سرمایه را موقتاً تحت تأثیر قرار می دهد و آنچه در هفته ها و حتی ماه های اخیر به طور کلی روند صعودی شاخص کل در بازار سرمایه را متوقف کرده است، تجربه تلخ سهامداران در سال های اخیر و سایر اوج های بازدهی دارایی های سنگین بوده است. از جمله خودرو، املاک، طلا و ارز بدون ریسک از دست دادن سرمایه، این روزها تقاضا برای خرید سهام در بازار سرمایه را کاهش داده و در نتیجه این بازار از نظر مالی از سایر بازارها عقب افتاده است.

223227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا