بررسی دلایل شکل گیری تورم/کنترل تورم در این حوزه امکان پذیر است

یحیی آل اسحاق در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین گفت: اولویت اصلی در حوزه اقتصاد بحث نحوه کنترل تورم و ساماندهی تورم مزمن در اقتصاد ایران است. تورمی که ما داریم مجموعه ای از انواع تورم است که باید هر بار به خوبی تحلیل شود و استراتژی ها مشخص شود. اما در مجموع اولین سوال اقتصاد ایران این است که چگونه تورم را کنترل کنیم. اگر تورم مهار نشود، دوباره کار بسیار سختی انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه تورم به شکل های مختلف است، افزود: تورم ناشی از محدودیت عرضه، تورم ناشی از نقدینگی، تورم ناشی از نوسانات نرخ ارز، تورم ناشی از محدودیت در روابط اقتصادی و تجاری، اشکال مختلف تورم هستند.

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سوال که در دو هفته اخیر با سیاست دولت اخیرا شاهد افزایش قیمت ۴ قلم کالا بوده‌ایم که متعاقباً بر بسیاری از کالاهای دیگر تاثیر گذاشته و قیمت‌ها به شدت افزایش یافته است. آیا با افزایش قیمت کالاها می توان تورم را کنترل کرد؟ فرمود: ممکن است; مشروط بر اینکه موضوع اقتصاد را به صورت جامع در نظر بگیریم و برای هر بخش تصمیمات مناسب اتخاذ کنیم. بنابراین باید دید جامعی داشته باشیم و اعداد واقعی باشند.

بیشتر بخوانید:

دورنمای نامشخص توسعه اقتصادی/ آیا دولت سیزدهم گرفتار رانت خواران شده است؟

هدفمندی یارانه ها؛ از حسنعلی منصور تا ابراهیم رئیسی

تاثیر جراحی اقتصادی بر تورم چیست؟

اسحاق گفت: در رابطه با تورم اعلام شده 38.7 درصدی در اردیبهشت 1401، این تورم مربوط به جراحی پیش از اقتصاد و ساماندهی یارانه ها است. اما در مورد چگونگی تأثیر سیاست های جدی دولت بر تورم کل اختلاف نظر وجود دارد.

READ  افزایش قیمت بلیت هواپیما به سال 1402 موکول شد

وی خاطرنشان کرد: قطعا تورم حاصل از این 4 یا 5 قلم کالا افزایش قیمتی نداشته است، بلکه تورم در همه حوزه های اقتصادی نقش دارد یعنی بر تورم کلی تاثیر می گذارد.در این خصوص دیدگاه های مختلفی وجود دارد. برخی معتقدند نرخ رشد تورم اصلی زیر 10 درصد خواهد بود و برخی دیگر افزایش 15 درصدی تورم را می‌گویند. برخی می گویند طرح جدید 20 درصد بر تورم تاثیر دارد.

در این فضا هشدار نسبت به عدم کنترل تورم / کنترل تورم امکان پذیر است

رئیس سابق اتاق بازرگانی، صنعت و معدن تهران گفت: با این حال به طور کلی می توان گفت که کف تورم 10 درصد بالا می رود. سپس باید دید تورم چقدر بر معیشت، مسکن، بهداشت، پوشاک و آموزش مردم اثر می گذارد. این پنج حوزه 70 درصد از هزینه های طبقه متوسط ​​پایین را تشکیل می دهند. بر این اساس تورم یک معضل بسیار جدی و اساسی در اقتصاد ایران است.

اسحاق افزود: در 10 سال گذشته میانگین تورم حدود 20 درصد بوده است. البته متوسط ​​تورم در 3، 4 سال گذشته به حدود 30، 40 درصد افزایش یافته است. بنابراین با توجه به تغییرات ذاتی که داریم، حد پایین برای تغییرات جدید 10 درصد خواهد بود که باعث افزایش تورم می شود. این در شرایطی است که کیفیت تاثیر تورم بر زندگی شهری و روستایی متفاوت است. بنابراین تورم در مناطق روستایی بیشتر از مناطق شهری است، زیرا هزینه حمل کالا به روستا بیشتر است.

برنامه دولت برای مهار تورم چیست؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا سیاستی برای کنترل تورم در کنار جراحی اقتصادی دولت وجود داشت یا خیر، گفت: بیانیه سازمان برنامه و بودجه این است که هیچ برداشتی از سوی بانک مرکزی صورت نگرفته است که در کنترل تورم موثر است. از سوی دیگر، روابط بانک مرکزی با بانک ها و ارتباط بانک ها با یکدیگر سیاست هایی است که اجرا شده و تا حدودی تاثیرگذار بوده است. اینکه گفته می شود تورم نیم درصد کاهش یافته است، ناشی از همین سیاست پولی است.

READ  با اقتصاد این کشور، کالابرگ یک باند زخم موقت نیست

رئیس سابق اتاق بازرگانی، صنعت و معدن تهران گفت: در برخی از حوزه های فنی کنترل تورم، کارشناسان و اقتصاددانان خوبی داریم، اما برخی از عوامل موثر بر تورم به حوزه هایی غیر از فنی و اقتصادی مربوط می شود؛ به طوری که در برخی از حوزه های فنی کنترل تورم، کارشناسان و اقتصاددانان خوبی داریم. به عنوان سیاست های خارجی، تعاملی و سیاسی.

223223


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا