برای استخوان درد چه بخوریم؟


اگر در سرتاسر بدن خود احساس کبودی می کنید و مفاصل و استخوان های شما حساس یا ضعیف هستند، احتمالاً مشکل زمینه ای خاصی دارید. گاهی اوقات بیماری هایی مانند آنفولانزا می تواند چنین مشکلاتی را ایجاد کند، اما در برخی موارد با آرتروز یا حتی تحلیل استخوان نیز مواجه هستیم.

اگرچه داروها و مکمل‌ها به مبارزه با این مشکلات کمک می‌کنند، اما انجام تغییرات مثبت در رژیم غذایی نیز می‌تواند موثر و مفید باشد. بنابراین اگر می خواهید بدانید کدام غذاها می توانند به مبارزه با التهاب کمک کنند یا تراکم استخوان را در حد مطلوب نگه دارند، حتما این مقاله را بخوانید.

1. شیر

اگر می خواهید پایه ای قوی برای استخوان های خود بسازید، هرگز قدرت شیر ​​گاو را دست کم نگیرید. یک لیوان 250 میلی لیتری شیر گاو حدود 13 ماده مغذی را وارد بدن می کند که تقریباً 300 میلی گرم آن کلسیم است. البته بزرگسالان 19 تا 50 ساله باید روزانه 1000 میلی گرم کلسیم دریافت کنند. بنابراین مصرف روزانه 3 وعده لبنیات (به ویژه شیر) ممکن است برای رسیدن به این مهم کافی باشد.

بهتر است از شیر غنی شده با ویتامین D استفاده شود، زیرا دریافت ویتامین D برای جذب کلسیم ضروری است. در واقع، بدون دریافت ویتامین D، تنها 10-15 درصد کلسیم رژیم غذایی توسط بدن جذب می شود. علاوه بر این، شیر حاوی مواد مغذی مهمی مانند فسفر و پروتئین های باکیفیت است که از رشد استخوان ها و بافت های بدن حمایت می کند.

2. پنیر

پنیر یکی از غنی ترین مواد غذایی کلسیمی است که به راحتی برای مصرف در دسترس است. پنیر نه تنها کلسیم زیادی برای بدن فراهم می کند، بلکه منبع عالی چربی و پروتئین نیز می باشد.

READ  عکس نقاشی دیواری جدید میدان الخبال/عکس

مقادیر خوبی ویتامین A و ویتامین B12 در پنیر یافت می شود که به ترتیب برای فعالیت گلبول های سفید و تشکیل گلبول های قرمز و DNA ضروری هستند. نقش کلیدی این ویتامین ها در عملکرد مغز و سلول های عصبی را نباید نادیده گرفت.

3. ماهی چرب

هرگز اجازه ندهید کلمه “چربی” در عنوان “ماهی روغنی” شما را بترساند، زیرا ماهی های چرب یا ماهی های چرب سرشار از چربی های سالم و غیر اشباع امگا 3 هستند. امگا 3 یکی از بهترین ترکیبات برای کاهش التهاب مفاصل است و در نتیجه به تسکین درد و حساسیت مفاصل کمک می کند.

بهترین ماهی های روغنی که می توانید تهیه کنید سالمون، ساردین و تن است. اگرچه ماهی های چرب یکی از بهترین منابع امگا 3 هستند، اما می توانید از گردو و دانه کتان نیز برای افزایش دریافت امگا 3 استفاده کنید.

4. ماست

یکی دیگر از محصولات لبنی که مقادیر زیادی کلسیم را وارد بدن می کند، ماست است. مصرف منظم ماست همراه با شیر برای تشکیل پایه های استخوانی قوی ضروری است، در حالی که می توان انواع ماست را به وعده های غذایی و میان وعده های مختلف اضافه کرد.

هر سه چهارم فنجان ماست ساده حدود 300 میلی گرم کلسیم به بدن می رساند و در عین حال حاوی پروتئین خوبی نیز می باشد. بنابراین، حذف ماست از رژیم غذایی می تواند میزان پروتئین و کلسیم دریافتی را کاهش داده و در نهایت باعث ضعیف شدن استخوان ها شود.

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا