«برادران لیلا»ی سعید روستایی مجوز نگیرد، آبروی سینمای ایران می‌رود


فیلم جدید سعید روستایی با بازی نوید محمدزاده، ترانه علیدوستی، پیمان معادی و سعید پورصمیمی قرار است در هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن که از 27 اردیبهشت ماه آغاز می شود به رقابت بپردازد، اما هنوز جزئیاتی از آن منتشر نشده است.

در پی این حادثه و با توجه به اینکه هنوز دست اندرکاران سینما این فیلم را ندیده اند، برخی رسانه ها و مطبوعات نسبت به عدم اکران یا سانسور این فیلم در پی حضور در جشنواره کن ابراز نگرانی کرده اند. در سینماهای ایران بر این اساس با یکی از کارشناسان و منتقدان سینمایی گفت و گو کردیم تا ابعاد مختلف این موضوع را بررسی کنیم.

ناصر سهرابی گفت: سعید روستایی کارگردان برادران لیلا یکی از جوانان آینده سینمای ایران است. او با اولین حضورش در سینمای حرفه ای نشان داد که چه ذوق و استعدادی دارد و در این سال های سینمای ایران چقدر به امثال او و هومن سیدی نیاز دارد. این نسل جدید که وارد سینمای ما شده است نگاه خود را با تامل و اندیشه و اندیشه به تصویر می کشد. «البته ممکن است در سینما حواشی زیادی وجود داشته باشد، اما اگر بخواهیم به اصل ماجرا بپردازیم باید بگوییم که نسل جدیدی وارد سینما شده است که یکی از آنها سعید روستایی است و این نسل شاید یکی از بهترین کارگردانان در سال های آینده.”

وی با اشاره به اینکه ممکن است داستان «برادران لیلا» با توجه به پرونده هنری و سابقه سینمای روستایی جذاب باشد، افزود: برادران لیلا نیز با داستان و ایده جدید کارگردان جوان روبرو خواهند شد.

READ  عسگرپور: تعطیلی جشنواره جهانی فیلم فجر، اوجِ بی‌ریختی و بدسلیقگی بود

این منتقد و کارشناس سینما گفت: سال هاست که گرفتن مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کارگردانان بلای جان کارگردانان بوده است. مجوز بگیرید. کارگردان نیز موظف است طبق همین فیلمنامه فیلم را بسازد. در این میان عده ای هم شیطنت کردند و سعی کردند پس از دریافت پروانه نمایش به فیلمنامه عمل نکنند و مطالبات خود را در فیلم مطرح کنند و همین موضوع باعث شد تا سازندگان با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقابله کنند.

سهرابی درباره احتمال ایجاد تنش بین سازمان سینمایی و عوامل برادران لیلا و جلوگیری از پخش یا سانسور بیش از حد آن پس از نمایش این فیلم در جشنواره کن گفت: مطمئنم مشکلی برای برادران لیلا وجود دارد. به این دلیل است که جواد نوروزبیگی یکی از باتجربه‌ترین و خوب‌ترین تهیه‌کنندگان سینمای ایران است و به‌عنوان تهیه‌کننده این فیلم اشتباه نمی‌کند و به نظر نمی‌رسد کاری انجام داده باشد که برایش سخت شود. یک مجوز.”

وی افزود: با این حال اگر فیلم «برادران لیلا» موفق به دریافت پروانه نمایش نشود یا قسمت هایی از آن حذف شود، قطعا عواقب بدی برای سینمای ایران در پی خواهد داشت. مخصوصاً اکنون که به بخش بین المللی یکی از بزرگترین جشنواره های جهان رسیده و در شرف اکران است.»

این کارشناس و منتقد سینما خاطرنشان کرد: سینمای ایران در سال های اخیر حرفی برای گفتن دارد و مدیران ما باید با عقل سلیم عمل کنند تا دچار مشکل نشوند. اگر می خواهیم بازارهای داخلی و بین المللی را با هم حمایت کنیم و جوایز ارزنده ای کسب کنیم، باید نظر خود را تغییر دهیم و با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موافقت کنیم. کارگردان در این کشور مجوز دارد، فیلم در ایران ساخته شده و همه چیز ایرانی است. بنابراین باید کمی بیشتر به قوانین و مقررات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پایبند باشیم».

READ  عروسکِ مرضیه برومند که به علت کنایه به «بسازبفروش»‌ها مشمول سانسور شد

سهرابی با اشاره به ابهام داستان برادران لیلا افزود: اگر دیده نشود نمی توان فهمید که سعید روستایی در کار جدیدش چه کرده است. البته دهقان کارگردان شجاعی است و کار خود را بلد است. نباید به سن او نگاه کرد، زیرا او از سنش جلوتر است و کارنامه او تا اینجای کار نشان می دهد که باید در آینده منتظر کارهای بهتری از او باشیم.

259259


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا