برآورد عجیب از هزینه غذا/ تغذیه سالم چقدر برای ایرانیان خرج برمی‌دارد؟


زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت به خبرنگار ایلنا گفت: فقر یکی از عوامل اصلی غیرقابل کنترل در مصرف کالری است که منجر به سوء تغذیه می شود. این منجر به تشدید چشمگیر سوء تغذیه در بخش‌هایی از ایران شده است.»

افزایش چاقی نیز یک مشکل جدی و جهانی است و اکنون به خوبی ثابت شده است که چاقی با فقر و نابرابری ثروت همراه است.

اخیراً رئیس پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران از افزایش 5.5 برابری افراد چاق و دو برابر شدن مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های مرتبط با چاقی در ایران در دهه‌های اخیر خبر داد. . .

هزینه یک رژیم غذایی سالم برای ایرانیان چقدر است؟

تغذیه سالم یعنی خوردن انواع غذاها که مواد مغذی مورد نیاز برای سالم ماندن، احساس خوب و داشتن انرژی را فراهم می کند. این مواد مغذی شامل پروتئین، کربوهیدرات، چربی، آب، ویتامین ها و مواد معدنی است.

هزینه دریافت پروتئین مورد نیاز یک فرد چقدر است؟

10 تا 35 درصد کالری باید از پروتئین باشد. به طور متوسط ​​یک فرد بالغ روزانه به 2000 کالری نیاز دارد، بنابراین 200 تا 700 کالری باید از پروتئین تامین شود که 50 تا 175 گرم است.

اگر متوسط ​​نیاز روزانه به پروتئین برای افراد را 112.5 گرم در نظر بگیریم. هر فرد باید 3 کیلوگرم و 375 گرم پروتئین در ماه مصرف کند. در حال حاضر هر کیلوگرم مرغ تازه در بازار 55 هزار و 500 تومان و تامین نیاز پروتئینی فرد با مرغ ماهیانه 187 هزار و 312 تومان قیمت دارد.

READ  قیمت آجیل و خشکبار /پسته اکبری گران شد؟

از سوی دیگر، اگر میانگین قیمت هر کیلو گوشت قرمز در بازار را 140 هزار تومان در نظر بگیریم، تامین نیاز پروتئینی یک فرد با گوشت ماهیانه 472 هزار و 500 تومان هزینه دارد.

کربوهیدرات چقدر برای ما هزینه دارد؟

دستورالعمل های غذایی توصیه می کنند که هر فرد روزانه 200 تا 250 گرم برنج پخته مصرف کند. در حال حاضر هر کیلوگرم برنج ایرانی در بازار به طور متوسط ​​80 هزار تومان و مصرف روزانه 250 گرم برنج معادل مصرف ماهیانه 7 کیلوگرم و 500 گرم برنج است که 600 هزار تومان قیمت دارد.

این در حالی است که به گفته رئیس واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان، میزان توصیه شده روزانه نان برای هر بزرگسال 310 گرم است. در حال حاضر وزن هر نان دولتی سنگک 650 گرم است و برای تامین نان مورد نیاز بدن باید ماهیانه 15 نان سنگک تهیه شود که 45 هزار تومان تمام می شود.

هزینه تامین میوه و سبزی چقدر است؟

دستورالعمل های غذایی توصیه می کند که هر فرد روزانه 400 گرم میوه و سبزیجات مصرف کند که معادل 12 کیلوگرم میوه و سبزیجات در ماه است. در حال حاضر هر کیلوگرم توت فرنگی به عنوان میوه فصل در میادین میوه و تره بار 50 هزار تومان و تامین 6 کیلوگرم میوه مورد نیاز بدن با توت فرنگی 300 هزار تومان قیمت دارد.

تامین 6 کیلوگرم سبزی مورد نیاز بدن، با توجه به قیمت 15 هزار تومان، هر کیلوگرم سبزی مصرفی 90 هزار تومان تمام می شود.

بر اساس برآوردها تامین حداقل نیاز غذایی یک فرد در ایران ماهیانه یک میلیون و 500 هزار تومان هزینه دارد و این مبلغ برای یک خانواده چهار نفره 6 میلیون تومان خواهد بود.

READ  قطعی و کندی گسترده اینترنت در مناطقی از تهران/ اپراتورها اظهار بی اطلاعی می کنند!

223227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا