بخشنامه جدید سازمان مالیاتی مبنی بر ورود ارز به کشور


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از صدا و سیما، مهدی موحدی در بخشنامه رئیس سازمان امور مالیاتی خطاب به ادارات مالیاتی کل کشور در 27 فروردین 1401 گفت: بر اساس این بخشنامه، ارز وارد شده به کشور از طریق گمرک از پرداخت مالیات معاف است. بر اساس این بخشنامه واردات ارز اعم از اسکناس یا حواله از پرداخت مالیات معاف است.

رئیس مرکز آموزش و تحقیقات سازمان مالیاتی کشور گفت: هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند با اظهار ارز به گمرکات، به هر میزان حواله و اسکناس ارزی وارد کند.

وی افزود: وزارت اقتصاد و دارایی و سایر دستگاه ها باید برای تسهیل ورود ارز اقداماتی انجام دهند و البته همه فعالان این حوزه نباید نگران مالیات و بررسی منبع سرمایه گذاری باشند. میزان ارز در این معافیت مالیاتی بدون سقف یا کمتر است بنابراین در صورت اظهار ارز می توانند بدون پرداخت مالیات ارز خود را وارد کنند.

موحدی در خصوص تاثیر اقتصادی این بخشنامه گفت: مدیریت عرضه و تقاضا یکی از آثار این بخشنامه است که یکی از مهمترین ابزار قیمت گذاری است.

وی گفت: به جای تعیین قیمت برای هر کالایی از جمله ارز، می توانیم از ابزارهایی که در اختیار داریم برای مدیریت عرضه و تقاضا استفاده کنیم. یکی از ابزارهای مهم عرضه و تقاضا، ابزارهای مالیاتی است و یکی از این ابزارها، معافیت مالیاتی است.

رئیس مرکز تحقیقات و توسعه سازمان امور مالیاتی افزود: وقتی ارز را از ورود به کشور معاف می کنیم در واقع کسانی را که می توانند ارز وارد کشور کنند تشویق می کنیم. زیرا این امر ورود ارز را تسهیل می کند و شرایط افزایش ارز در داخل کشور را افزایش می دهد و افزایش ارز باعث کاهش قیمت ارز می شود.

READ  در سال 1270 چلوکباب چقدر می گرفتند؟ + منو با قیمت

موحدی خاطرنشان کرد: اگر گمرک شرایطی را برای ثبت میزان ارز فراهم کند، عملا مشکلی برای ادامه کار مالیاتی نخواهیم داشت.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا