با پُل فرهنگی ایران و ترکیه آشنا شوید/ عکس

نعمت ییلدیریم، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آتاتورک ارزروم ترکیه یکی از مهمانان ویژه سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است.

او می گوید 32 سال است که دانشمند عرصه زبان و ادبیات فارسی بوده و خوشحال است که تمام عمر خود را صرف ترجمه آثار ارزشمند به فارسی کرده و در خدمت بزرگان و فرهیختگان شعر فارسی بوده است.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آتاتورک رم ترکیه و مترجم کتاب های فارسی به ترکی استانبولی توضیح می دهد: کتابی درباره دستور زبان فارسی نوشتم که ویرایش دهم آن در ترکیه منتشر شده است.

یک استاد زبان و ادبیات فارسی در ترکیه با بیان اینکه علاقه زیادی به ایران پیش از اسلام داشت، گفت: من کتابی درباره اساطیر ایران نوشتم. فهمیدم تمام اسطوره های ایرانی در شاهنامه است. تصمیم گرفتم شاهنامه فردوسی بزرگ را به ترکی استانبولی ترجمه کنم. ترجمه شاهنامه هشت سال طول کشید. در هزار سالی که از نگارش شاهنامه می گذرد، توانستم این کتاب ارزشمند را به ترکی ترجمه کنم. در همان سال جایزه کتاب سال را از ایران دریافت کردم.»

پل فرهنگی ایران و ترکیه را بشناسید / عکس

یلدریم درباره تأملات ترجمه شاهنامه می گوید: «آقای روحانی، رئیس جمهور وقت، ده معلم فارسی را از کشورهای مختلف دعوت کرده بود و مراسم باشکوهی در تالار وحدت برگزار شد. در همان سال در مشهد مدال فردوسی به من اهدا شد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز مرا به کاخ ریاست جمهوری دعوت کرد و از من تمجید کرد. دو رئیس جمهور از من برای ترجمه شاهنامه تشکر کردند. سپس دیوان رودکی پدر شعر فارسی و همچنین کتاب های پروین اعتصامی را ترجمه کردم. ترجمه مبل شیخ اجل سعدی را به تازگی تمام کرده ام.

READ  حسین رفیعی: همه می‌توانند مجری شوند/ اجرا ارثیه پدری کسی نیست

وی گفت: اخیراً وزارت فناوری و علوم ترکیه برای من نامه تشکر ارسال کرده است. جمله ای در این تشکر نامه بود که مرا به وجد آورد. «گفتند تو پل فرهنگی میان ترکیه و کشور دوست و برادر ایران هستی.

این استاد زبان و ادبیات فارسی در ترکیه برای علاقه مندان به زبان ترکی توضیح می دهد: «افرادی که در دانشگاه ها فارسی می خوانند بیشتر دانشجو هستند. زبان فارسی دیگر در مدارس ترکیه تدریس نمی شود. پیش از این زبان فارسی در دبیرستان های دینی تدریس می شد. «اکنون در شش دانشگاه قدیمی گروه های زبان و ادبیات فارسی وجود دارد و این رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می شود.

سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 21 اردیبهشت ماه آغاز شده و تا 21 اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

5757


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا