با این میوه از “سرطان ریه” پیشگیری کنید

محققان ژاپنی با استفاده از مدل موش، مکانیسم احتمالی اثر عصاره Actinidia arguta (معروف به کیوی مقاوم یا کیوی، بومی ژاپن، کره، شمال چین و شرق روسیه) بر رشد سرطان ریه را بررسی کردند.

Actinidia arguta که به نام کیوی مقاوم نیز شناخته می شود، درختی چند ساله بومی ژاپن، کره، شمال چین و خاور دور روسیه است. بر خلاف بسیاری از انواع دیگر این میوه که دارای الیاف مو مانند در خارج هستند، این درخت دارای کیوی کوچک با پوست صاف است.

سرطان ریه در حال تبدیل شدن به عامل اصلی مرگ و میر در ژاپن و سراسر جهان است. سیگار کشیدن و استفاده از محصولات تنباکو به طور قابل توجهی در ایجاد این سرطان نقش دارد. اما این یک واقعیت بالینی ثابت شده است که مواد فعال موجود در میوه های مختلف خطر ابتلا به بیماری های مزمن از جمله سرطان را به حداقل می رساند.

کیوی هاردی یک میوه خوراکی است که در استان اوکایاما ژاپن رشد می کند. محققان دانشگاه اوکایاما به سرپرستی دکتر ساکا آریموتو کوبایاشی، دانشیار دانشکده علوم دارویی دانشگاه اوکایاما، با استفاده از مدل موش نشان دادند که آب این نوع کیوی و یکی از اجزای آن، ایزوکورستین (isoQ) کمک می کند. پیشگیری و کاهش سرطان ریه

دکتر آریموتو کوبایاشی معتقد است: در این مطالعه قصد داریم اثرات شیمیایی پیشگیرانه آب این میوه و ترکیبات آن بر تومورزایی ریه در موش ها را بررسی کرده و مکانیسم های احتمالی زیربنای اثرات ضد توموری این میوه را شناسایی کنیم.

برای این منظور، این تیم با استفاده از یک ترکیب سرطان‌زای شناخته‌شده موجود در محصولات تنباکو، رشد تومور را در موش‌ها القا کردند و با استفاده از آزمایش‌ها و کنترل‌ها، اثرات اجزای مقاوم کیوی را بر تومورزایی ریه در موش‌ها مطالعه کردند.

READ  قبل، حین و بعد از زلزله چه باید کرد؟ / 19 نکته کلیدی

در نهایت، نتایج آزمایش‌ها نشان داد: sar-j عملکرد Akt را که یک پروتئین کلیدی در سیگنال‌دهی سرطان است، سرکوب می‌کند. این یک واقعیت شناخته شده است که Akt و یک پروتئین مرتبط به نام “PI3k” در چندین سرطان انسان بیش از حد فعال می شوند.

Katsuyuki Kiura، یکی از محققان این مطالعه و استاد گروه آلرژی و پزشکی تنفسی در بیمارستان دانشگاه اوکایاما، گفت: “Sar-j و isoQ تومورزایی ریه ناشی از NNK را کاهش می دهند.” Sar-j هر دو مرحله شروع و رشد یا پیشرفت را در طول سرطان زایی هدف قرار می دهد، به ویژه از طریق آنتی جهش زایی، تحریک ترمیم ترکیب اضافی آلکیل DNA، و سرکوب سیگنال های رشد با واسطه IsoQ. Akt ممکن است تا حدی به اثرات بیولوژیکی sar-j با سرکوب فسفوریلاسیون کمک کند، اما ممکن است ماده فعال اصلی نباشد.

به طور خلاصه، این مطالعه نشان می دهد که پس از تجویز خوراکی Sar-J، تومورزایی ریه در موش ها سرکوب می شود. اگرچه آزمایش‌های بالینی مورد نیاز است، به نظر می‌رسد اجزای sar-j، از جمله isoQ، کاندیدهای جذابی برای پیشگیری از شیمی درمانی باشند. نتایج این تحقیق در 9 دسامبر 2022 در مجله Genes and Environment منتشر شد.

جلوگیری

بیشتر بخوانید:

دمنوش های مناسب برای دفع “سنگ کلیه”

شایع ترین علائم کمبود ویتامین K را بشناسید

35236


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا