بازنشستگان بخوانند/ افزایش حقوق تامین اجتماعی به خرداد موکول شد؟


در نهایت در پایان اردیبهشت ماه افزایش سالانه حقوق بازنشستگان شامل وضعیت کارگران بازنشسته شد اما بازنشستگان دستمزد خود را دوباره افزایش ندادند.

صندوق بازنشستگی کشوری از روز پنجشنبه پرداخت مستمری به کارمندان بازنشسته کشوری را آغاز کرده است. این پرداخت بر اساس افزایش 10 درصدی حقوق در سال 1401 بوده و علاوه بر آن در فروردین ماه سال جاری مابه التفاوت پرداخت شده است.

بر اساس اعلام صندوق بازنشستگی کشوری، حقوق اردیبهشت کارکنان سابق دولت تا دیروز ادامه داشت و در حال حاضر از مجموع یک میلیون و 600 هزار بازنشسته آن صندوق، هیچکس به طلبکار افزایش حقوق سالانه بدهکار نیست.

بازنشستگان نیز به نوبه خود منتظر موافقت سازمان برنامه و بودجه برای صدور مجوز تعدیل حقوق در سال جاری هستند.

طبق قانون 9 هزار میلیارد تومان برای تعدیل مستمری مدیران سابق دولت در نظر گرفته شد. این اعتبار بر اساس سوابق و رتبه بازنشستگان توزیع می شود اما تاکنون مجوزی از سوی سازمان برنامه صادر نشده است.

افزایش حقوق تامین اجتماعی به خرداد ماه موکول شد

با وجود افزایش حقوق کارکنان بازنشسته، بازنشستگان بار دیگر نتوانستند حقوق خود را افزایش دهند. سازمان تامین اجتماعی مستمری سال 1401 را از 57 درصد برای حداقل حقوق بگیران به 38 درصد برای سایر سطوح افزایش دهد.

این افزایش بر اساس مواد 96 و 111 قانون تامین اجتماعی در هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی صورت گرفت. طبق تشریفات اداری، افزایش قطعی حقوق سالانه کارگران بازنشسته نیازمند تصویب هیات وزیران است، لذا این موضوع از 10 اردیبهشت ماه در دستور کار هیات وزیران قرار خواهد گرفت.

READ  چگونه کاربران متخلف در چت دیوار را گزارش کنیم؟

با توجه به تمدید مهلت تصویب، حقوق بازنشستگان اردیبهشت مجددا علی الحساب پرداخت شد. یعنی سازمان تامین اجتماعی در پایان اردیبهشت ماه امسال به حدود 4 میلیون بازنشسته به نسبت سال گذشته مستمری پرداخت کرد.

حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و تامین اجتماعی در خصوص اعلام زمان پرداخت مابه التفاوت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی وعده داد که با تصویب موضوع افزایش مستمری تامین اجتماعی، افزایش در میزان حقوق بازنشستگان از خرداد ماه اجرایی می شود.

در صورت تصویب این موضوع، مابه التفاوت افزایش ماه های فروردین و اردیبهشت به حقوق بازنشستگان از خرداد ماه واریز می شود. همچنین وضعیت اجرای فاز باقیمانده تعدیل مستمری کارگران بازنشسته همچنان نامشخص است.

اجرای تناسب حقوق کارگران بازنشسته از قانون برنامه ششم توسعه بود. 75 درصد از این افزایش در سال گذشته رخ داده است. اجرای 25 درصد باقیمانده این طرح تا سال جاری به تعویق افتاده اما هنوز دستورالعملی ابلاغ نشده است.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا