بازماندگان بخوانند «وام بدون وثیقه» / با این یازده ضمانت وام بگیر


سال گذشته در راستای دستور رئیس جمهور به بانک های دولتی مبنی بر تسهیل در پرداخت وام های خرد، بانک های دولتی مجبور شدند وام های خرد (تا سقف 100 میلیون تن) را بدون دریافت ضامن بازپرداخت کنند.

البته این بدان معنا نبود که هرکسی بدون ضامن برای گرفتن وام به بانک مراجعه کند، بلکه جامعه هدف در مرحله اول کارمندان، بازنشستگان و بازنشستگان دولتی، دولتی و خصوصی حقوق دریافت می کنند.

ضوابط پرداخت تسهیلات به مشمولان طرح به شرح زیر است: برای شاغلین و بازنشستگان دستگاه های اجرایی دولتی، موسسات عمومی غیردولتی و سایر شرکت های معتبر بخش خصوصی (فقط از همان شعبه بانکی که حقوق دریافت می کنند) تا تا 50 میلیون تن بدون ضامن با نامه کسر از حقوق و تا سقف 100 میلیون تومان باز هم بدون نیاز به ارائه ضامن و با ضامن نامه با دریافت چک یا سفته.

کارکنان سایر شرکت های بخش خصوصی اعم از کارگاه ها، شرکت ها و شرکت های کوچک تا متوسط ​​در صورت داشتن رتبه اعتباری A و B در بانک دریافت کننده، برای دریافت وام 50 میلیون تومانی نیازی به ضامن ندارند. حقوق (به تشخیص بانک). با ارائه نامه کسر حقوق می توانند در کنار دریافت سفته یا چک اقدام کنند. همین افراد برای دریافت وام 100 میلیون تومانی علاوه بر موارد ذکر شده باید ضامن ارائه کنند.

اما بر اساس اعلام وزارت اقتصاد، در صورتی که رتبه اعتباری این افراد دارای رتبه C باشد، به تشخیص بانک، اعم از وام 50 میلیونی یا 100 میلیونی، ضامن معتبر و سفته یا چک حسب مورد. ممکن است، باید خود را به بانک معرفی کنید.

READ  یارانه نقدی چند ماه پرداخت می شود؟ / بلاتکلیفی در اطلاع رئیس جمهور و وزیر اقتصاد

از سوی دیگر بانک مرکزی تصمیم گرفت تا پایان سال گذشته بسته تسهیلات خرد را با ضمانت‌های آسان‌تر و رتبه اعتباری مناسب تدوین و ابلاغ کند که طبق آخرین آمار بالغ بر 7000 میلیارد تسهیلات پرداخت نشده است. بازپرداخت شد و بالغ بر 255000 نفر این تسهیلات را دریافت کردند.

خاندوزی: نیازمند افراد جدید برای دریافت وام بدون ضامن است

این در حالی است که چه زمانی تمامی مشتریان بانک ها حق پرداخت وام های بدون وثیقه را خواهند داشت جای سوال است.تشکیل گروه های دیگر راه حل جدیدی می طلبد.

هندوزی همچنین گفت: برای بازپرداخت وام بدون ضامن، وزارت اقتصاد در تلاش است قدم اول را محکم بردارد و پس از اجرای مناسب مرحله اول، همه مردم مشمول پرداخت وام های خرد بدون ضامن شوند.

معاون امور خانوارها: مردم می توانند با ضمانت های مختلف وام خرد دریافت کنند

اما توضیحات عباس حسینی معاون بانک، بیمه و شرکت های دولتی خاندوزی نکته دیگری را در این زمینه اعلام می کند.

معاون وزیر اقتصاد در خصوص زمان مشارکت همه آحاد جامعه در اخذ وام بدون ضامن از طریق اعتبارسنجی، گفت: بر اساس راهکارهای ابلاغی از سوی وزارت اقتصاد و بخشنامه بانک مرکزی، امکان دریافت تسهیلات وجود دارد. به سمت بالا تا 200 میلیون تومان با گارانتی های مختلف. E:
• اوراق بهادار تجاری مانند چک مشتری یا سفته.
اوراق بدهی، اعم از پذیرش یا عدم پذیرش در بازار سرمایه؛
• سهام شرکت های ثبت شده از جمله سهام عدالت.
• واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری مشترک معامله شده در بورس اوراق بهادار.
• بررسی یا ثبت سفارش از طرف ضامن.
• اموال مشهود با ارزش مشترک مانند اتومبیل، سکه یا مصنوعات طلا.
• حساب یارانه فردی.
• گواهی عدم پرداخت حقوق از موکل یا ضامن.
• ضمانت دارنده پروانه کسب که در زمان ارائه تسهیلات فعالیت اقتصادی داشته باشد.
• در مناطق روستایی ضمانت نامه یکی از اهالی روستا که صلاحیت و صلاحیت وی به تایید شورای اسلامی روستا می رسد ممهور به مهر شورای اسلامی روستا.
• سیم کارت دائمی که تحت مالکیت مشتری ثبت شده است.

READ  کدام کالاها در مرداد ماه ارزان و کدام گران شدند؟

این اظهارات در حالی مطرح می شود که قرار بود طرح «وام بدون ضامن» شرایطی را فراهم کند که افراد غیر از پرداخت کنندگان دولتی و خصوصی بتوانند تجهیزات خرد را با اعتبار و بدون اخذ ضامن دریافت کنند، اما به گفته مسئولان وزارت اقتصاد این امر اینطور نیست بقیه وام های بدون وثیقه می گیرند و با تنوع ضمانت ها همراه با اعتبار برای دریافت وام های خرد مواجه می شوند.

223223


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا