بارش برف و کولاک در مناطق مرتفع کشور/ از ایستادن روی ماسک برفی خودداری کنید

صادق ضیائیان درباره وضعیت جوی کوه ها و کوه های کشور گفت: روز پنجشنبه (6 بهمن ماه) بارش پراکنده باران در دامنه های شمالی البرز غربی و مرکزی و وزش باد شدید موقتی موجب افزایش وزش باد و در مناطق برف گیر در آنجا می شود. کولاک موقتی خواهد بود یک روز بارش باران و برف در رشته کوه های زاگرس مرکزی و جنوبی همراه با وزش باد شدید و احتمال کولاک پیش بینی می شود.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران خطرات هواشناسی افزود: روز جمعه (7 بهمن) در ارتفاعات زاگرس شمالی بارش برف و در ارتفاعات شمال کرمان وزش باد و تدریجی و در نیمه شرقی بارش پراکنده باران پیش بینی می شود. و ارتفاعات زاگرس از قرار گرفتن بر روی ماسک برف خودداری شود.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی به دلیل احتمال ریزش بهمن از تردد در جاده های تابستانی خودداری کنید. آلودگی مه در ساعات اولیه روز با کاهش دید افقی و عمودی و احتمال انحراف از مسیر همراه است، به همین دلیل کوهنوردان از صعود به ارتفاعات اجتناب کنند.

ضیائیان در پایان از برقراری هوای سرد در ارتفاعات شمالی تهران خبر داد و گفت: مهمترین پدیده جوی در ارتفاعات تهران وزش باد شدید و افزایش ابر طی چند ساعت و بدون خاصیت است. پدیده‌های جوی و خطرات پیش‌بینی می‌شود.»

ماسک برف یک پدیده طبیعی است که در اثر وزش باد و تجمع برف بر روی پشته ها و قله ها به وجود می آید و به دو نوع ماسک مکنده و ماسک فشرده تقسیم می شود. خطر افتادن ماسک های زمستانی زیاد است، زیرا شل و تحت تأثیر باد و گرما هستند (ذوب می شوند).

READ  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

بارش برف و کولاک در مناطق مرتفع کشور/ از ایستادن روی ماسک برفی خودداری کنید

بیشتر بخوانید:

دمای هوای ایران سیبری شد/ دوباره سرمای شدید وارد شد

بارش برف و باران در بیشتر نقاط کشور/ آلودگی هوا تا روز شنبه در شهرهای بزرگ ادامه دارد

35236


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا