ایفای نقش درستِ پژمان جمشیدی در یک پرونده تعرض


یکی از فیلم های شاخص چهلمین جشنواره فجر، اولین ساخته کاظم دانشی، الفوظار بود. این فیلم به تهیه کنندگی بهرام رادان در 13 رشته نامزد دریافت جایزه شد و سیمرح بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین بازیگر مرد و بهترین تدوین را دریافت کرد. الفازار پس از 13 روز اکران در حال حاضر حدود سه میلیارد فروش دارد که شروع خوبی برای آن است.

شروع خوب و پیشرفت خوب داستان

داستان «الفازار» با تاکید بر بازجوی روایت می شود که در دوراهی انتخاب نفع شخصی و مصلحت یا حقیقت و عدالت قرار دارد و موضوع اصلی فیلم پرخاشگری است. یکی از برگه های برنده الفازار، قصه گویی بر اساس موارد واقعی است. کاظم دانشی چندین پرونده قضایی را ادغام کرده و فیلمنامه آلفوزار را نوشته است. او به دلیل اصالت داستان ها نیمی از راه را طی کرده تا مخاطب را با داستانش همراهی کند. فیلم شروعی بسیار خوب و گیرا با اتفاقی تلخ و تکان دهنده دارد و پس از تنظیم برای شروع داستان اصلی، داستان شروع می شود. «الفازار» با این شروع خوب، از همان ابتدا تماشاگر را مجذوب خود کرد و سپس با شروع داستان اصلی، مخاطب را به تماشای فیلم ادامه داد. ریتم خوب و مناسب داستان نیز باعث می شود بیننده از فیلم دور بماند و با کنجکاوی داستان را دنبال کند. در کنار داستان اصلی فیلم، داستان های فرعی نیز وجود دارد که نقش مهمی در بی ریتم نگه داشتن فیلم و تماشای تماشاگر دارد.

همراهی بازی بازیگران

مزیت دیگر «علفزار» بازی در فیلم است. پیش از معرفی این فیلم در جشنواره فجر و اکران مردمی آن، بیشتر کنجکاوی بازیگران حول محور کار پژمان جمشیدی بود. او یکی از معدود نقش های چالش برانگیز این فیلم را تجربه کرد. جمشیدی در نقش امیرحسین بشارت در بررسی پرونده با بازی کنترل شده و کنترل شده مخاطب را با این قهرمان همراهی می کند. او با نشان دادن جدیت و قاطعیت لازم به عنوان بازپرس در رابطه با متهم، همراه با احساسات ابراز شده در ناخودآگاه در مواقع خاص، با شخصیت این شخصیت تلفیق شده و با امیر میشاگر همدردی می کند. علاوه بر این، صدف اسپهبدی در اولین فیلمش به عنوان یک زن معتاد تجربه سخت و پیچیده ای دارد. او برای ایفای این نقش 28 کیلوگرم وزن کم کرد که از ظاهرش کاملا مشخص است و شخصیت خود را معتاد کرد. اسپهبدی با ضعف در حرکت و راه رفتن و حرف زدن تلاش خوبی کرده تا شخصیت خود را باورپذیر کند و مزد این تلاش سیمرگ بهترین بازیگر نقش مکمل زن است. ستاره «ترانه» در نقش یک زن کلاهبردار نیز توانست به خوبی ایفای نقش کند و آشفتگی و اضطراب درونی خود را به مخاطب منتقل کند. دیگر بازیگران این فیلم از جمله سارا بهرامی، مهدی زمین پرداز و مائده طهماسبی نیز بازی خوبی دارند.

READ  کارگردان ایرانی، گیر افتادنش در آلمان را برای فرانسوی‌ها تعریف می‌کند

259259


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا