اگر فرزندتان جسم خارجی را ببلعد چه باید کرد؟


امیرحسین حسینی با اشاره به اینکه بیشترین زمان قورت دادن اجسام خارجی از 6 ماهگی تا 3 سالگی است، گفت: در این سنین کودکان کنجکاو هستند و اغلب اشیا را به صورت تصادفی قورت می دهند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مواردی که بیشتر در مورد قورت دادن کودکان گزارش شده سکه بوده است، افزود: در صورت گیرکردن سکه در مری، آبریزش بینی و استفراغ از علائم آن است، والدین باید این علائم را مشاهده کرده و سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنند. “

این فوق تخصص گوارش کودکان به خانواده ها توصیه کرد اشیای کوچک و خطرناک را از دسترس کودکان دور نگه دارند.

وی با بیان اینکه در صورت قورت دادن جسم خارجی کودک را مجبور به استفراغ نکنید، هشدار داد: هرگز با انجام اقداماتی کودک را به استفراغ تحریک نکنید زیرا ممکن است بدن از مری خارج شده و راه های هوایی را مسدود کند.

حسینی ادامه داد: در صورت بلعیده شدن جسم خارجی توسط کودک به کودک غذا و حتی آب ندهید و بلافاصله به مراکز درمانی مجهز مراجعه کنید.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در صورت مشاهده علائم تنفسی، سرفه، کبودی لب و یا تنگی نفس با اورژانس تماس بگیرید تا اقدامات اورژانسی برای بازکردن راه هوایی کودک انجام شود.

وی در ادامه با بیان اینکه باتری یکی از خطرناک ترین اشیایی است که کودکان می بلعند، افزود: باتری دیسکی خطرناک ترین اجسامی است که کودکان می توانند آن را ببلعند.

حسینی گفت اگر باتری در مری گیر کند یعنی. فاصله بین دهان و معده، خطرات را می توان دو برابر کرد.

READ  انتقاد از پدر ژنتیک ایران برای لغو غربالگری جنین; آیا نگرانی در مورد چند روز یا هفت ماه اشکالی ندارد؟

وی هشدار داد: اگر کودک باتری را قورت داد، حتی در صورت نداشتن علائم، در اسرع وقت به مرکز درمانی مراجعه کنید، هیچ غذایی به کودک ندهید و هرگز کودک را استفراغ نکنید.

حسینی با بیان اینکه بلعیدن اجسام خارجی در مجاری تنفسی احتمال خفگی را به همراه دارد، توصیه می کند: خانواده ها باید با روش های خارج کردن اجسام خارجی در مجاری تنفسی کودکان و نوزادان آشنا شوند.

وی با بیان اینکه راه های دیگری نیز برای خارج کردن اجسام خارجی در نوزادان و کودکان زیر یک سال وجود دارد، گفت: نوزاد را در جای خود قرار دهید، سپس نوزاد را کف دست خود برگردانید و این بار با دو انگشت پنج بار قفسه سینه را فشار دهید و این کار را تکرار کنید. تا زمانی که جسم بیرون آمد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: پس از هر مرحله از ضربه به پشت و فشردگی قفسه سینه باید دهان معاینه شود و در صورت وجود جسم خارجی تخلیه شود. در این شرایط باید توسط شخص دیگری با اورژانس تماس بگیرید.”

این فوق تخصص گوارش اطفال تاکید کرد: در صورت عدم پاسخگویی، غش و خفگی نوزاد در هر مرحله از عمل باید احیای اولیه را طبق دستورالعمل احیای اطفال آغاز کنید.

بیشتر بخوانید:

بلعیدن سوزن خیاطی توسط یک دختر بابلی

444


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا