اکبر یادگاری درگذشت – خبرآنلاین


مرتضی درویش کارگردان جوان تئاتر که قرار بود امسال نمایشی را با هنرمند قدیمی اکبر یادگاری بازی کند، با اعلام خبر درگذشت خود گفت: آقای یادگاری هفته گذشته در آلمان درگذشت و دیروز جمعه 26 فروردین در کلن به خاک سپرده شد. آنها بودند.”

وی درگذشت این هنرمند را بسیار تکان دهنده توصیف کرد و ادامه داد: آقای یادگاری بسیار پرانرژی و با انگیزه بود و درگذشت ایشان برای خانواده و دوستانش بسیار تکان دهنده بود. «به نظر می رسد که آنها بر اثر لخته شدن خون مرده اند، اما هنوز مشخص نیست که چرا این لخته در بدن آنها ایجاد شده است.

این کارگردان تئاتر افزود: آقای یادگاری قبل از عید ایران بود و با حضور ایشان بود که افتتاحیه نمایش من «پیک نیک در میدان جنگ» انجام شد. امسال قرار بود نمایش مکبث را با بچه های تهران و سمنان کار کنیم. آنها در آلمان زندگی می کردند و قبل از عید به آلمان رفتند و من منتظر بودم تا برای شروع پروژه مکبث برگردند که ناگهان شنیدم آنها مرده اند.

وی از یادگاری به عنوان چهره ای هنری یاد کرد و افزود: وی با رضا بابک، امین طرح و… معاصر بود. و قبل از عید جلساتی با این دوستان برگزار شد و خیلی علاقه داشتند که با دوستان قدیمی خود همکاری های جدیدی داشته باشند. .

اکبر یادگاری متولد 1330 است و در اواخر دهه 40 برای تحصیل در رشته تئاتر وارد دانشکده هنرهای زیبا شد. دوستان و معاصران او در تئاتر چهره هایی چون سعید پورصمیمی، هرمز هدایت، خسرو شکیبای، جعفر والی، ایرج راد، رضا بابک، فردوس کاویانی، کاسم گلی پور، جمشید حیدری، عسگر همت، حمید مظفری چلی صحی همچنان ادامه دارد.

READ  تعریف نهج‌البلاغه در یک جمله هنری/ می دانید ایراد سر در دانشگاه تهران چیست ؟

یادگار که پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه به استخدام گروه تئاتر درآمد، از جمله بازیگرانی بود که در نمایش «باغ آلبالو» به کارگردانی آربی اونسیان در اجرای افتتاحیه مجموعه تئاتر شهر بازی کرد. او در کنار فعالیت در تئاتر، به سینما و تلویزیون و نوشتن شعر و رمان و همچنین نقاشی نیز می پردازد. آثار مختلفی از او در کشورهای مختلف منتشر شده است و نمایشگاه های متعددی از نقاشی در داخل و خارج از کشور برگزار می شود. این هنرمند که در زمینه فلسفه هنر نیز صاحب نظر بود، تحولات نظری مختلفی در عرصه هنر و بازیگری دارد.

او در دهه 1960 برای ادامه تحصیل به آلمان مهاجرت کرد و اگرچه در آن کشور ماندگار شد، اما به ایران نیز سفر کرد و با دوستان قدیمی خود روابط دوستانه برقرار کرد. از جمله فعالیت های او در ایران، برگزاری نمایشگاه نقاشی «تروما» در گالری آتبین است. او با وجود اینکه در بسیاری از کشورها کار کرده است، اما همیشه خود را یک هنرمند ایرانی می دانسته و به کار در کشور خودش علاقه نشان داده است.

یادگاری کتاب «بازیگری نو» را نوشت و به گفته درویش قصد داشت جلد دوم همین کتاب را منتشر کند که درگذشتش از این فرصت استفاده کرد.

259259


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا