اوکراین صادرات گاز روسیه را متوقف کرده است

به گزارش رویترز، شرکت دولتی گاز اوکراین اعلام کرد که آماده است از روز چهارشنبه جریان بخشی از گاز روسیه به اروپا را از طریق یک نقطه ترانزیت کلیدی قطع کند.

شرکت دولتی گاز اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد که به دلیل دخالت نظامی روسیه در مسائل فنی، عرضه گاز از طریق ایستگاه کنترل فشار گاز نووپسکوف را متوقف می کند.

ایستگاه کمپرسور نووپسکوف در منطقه لوهانسک در شرق اوکراین تحت کنترل نیروهای روسیه است. توقف انتقال گاز شامل قطع انتقال گاز از مسیر سوهرانیوکا به مدت 11 ماه خواهد بود.

یوری ویترینکو، رئیس هیئت مدیره شرکت دولتی نفت و گاز در اوکراین، گفت اگر روسیه در تغییر مسیر همکاری نکند، جریان گاز از طریق اوکراین به اروپا می تواند یک سوم کاهش یابد.

با وجود آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین در 24 فوریه، این کشور همچنان مسیر اصلی گاز مسکو به اروپا است.

کشورهای اروپایی در حال مذاکره و تلاش برای تعلیق واردات انرژی از روسیه و تحریم کامل بخش انرژی این کشور هستند، اما تحلیلگران می گویند که قطع کامل وابستگی کرملین به گاز توسط قاره سبز زمان می برد. 2024

شرکت گاز اوکراین با انتقاد از روسیه گفت که گاز را از نقطه ترانزیت سوهرانیوکا تحت کنترل روسیه به منطقه دیگری که توسط نیروهای اوکراینی کنترل می شود، هدایت خواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، شرکت روسی گازپروم دریافت اطلاعیه ای از اپراتور اوکراینی GTS مبنی بر خاتمه ترانزیت از طریق GIS Sukhraniuka در 11 مه به دلیل یک ادعای فورس ماژور را تایید کرده است.

READ  آغاز و پایان جنگ اوکراین در اطراف دریای سیاه

سخنگوی گازپروم گفت: گازپروم یک بیانیه رسمی از اپراتور سیستم حمل و نقل گاز اوکراین دریافت کرده است مبنی بر اینکه طرف اوکراینی با پذیرش شرایط فورس ماژور، گاز را برای ترانزیت از طریق سوهرانی اوکراین از ساعت 7:00 صبح می پذیرد. یازدهم می ایستد و انتقال گاز انجام نمی شود.

سرگئی کوپریانوف تاکید کرد که اپراتور اوکراینی GTSU پیشنهاد می کند که تمام حجم ترانزیت گاز به منطقه سوجا روسیه منتقل شود. در همین راستا، گازپروم گزارش می دهد که هیچ تاییدیه ای از شرایط فورس ماژور دریافت نکرده و هیچ مانعی برای ادامه کار در وضعیت قبلی خود نمی بیند.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا