اوکراین به روسیه پیشنهاد توافق می دهد

به گزارش رویترز، حفظ بی طرفی به این معناست که اوکراین عضو هیچ ائتلاف نظامی نخواهد بود و به کشورهای دیگر اجازه نخواهد داد در خاک خود پایگاه های نظامی ایجاد کنند.

مذاکره کنندگان اوکراینی به خبرنگاران در استانبول گفتند که این پیشنهاد شامل یک دوره مشورتی 15 ساله در مورد وضعیت الحاق کریمه به روسیه است و تنها در صورت دستیابی به آتش بس کامل می تواند اجرا شود.

ولادیمیر زلنسکی پیشتر گفته بود که هرگونه توافق برای اعلام بی طرفی در ازای تضمین امنیت از طریق همه پرسی خواهد بود.

بر اساس این گزارش، پیشنهادات ارائه شده از سوی اوکراین در واقع جزئی ترین و ملموس ترین پیشنهاداتی است که کیف به اطلاع عموم رسانده است.

بر این اساس، اوکراین نیز بر اساس ماده 5 پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و بند دفاع دسته جمعی آن درخواست تضمین های امنیتی کرده است. لهستان، اسرائیل، ترکیه و کانادا از جمله کشورهایی هستند که به عنوان ضامن امنیت فهرست شده اند.

الکساندر چالی، مذاکره کننده اوکراینی، گفت: “اگر ما موفق به تحکیم این مفاد کلیدی شویم که برای ما بسیار مهم هستند، در آن صورت اوکراین می تواند موقعیت خود را به عنوان یک کشور غیرهسته ای و غیرهسته ای تثبیت کند.”

وی به تلویزیون ملی اوکراین گفت: بر این اساس، ما پایگاه‌های نظامی خارجی در خاک خود را نمی‌پذیریم و همچنین اجازه استقرار نیروهای خارجی در خاک خود را نمی‌دهیم. از سوی دیگر وارد ائتلاف نظامی و سیاسی نخواهیم شد.

وی گفت: از سوی دیگر، رزمایش نظامی در خاک اوکراین تنها با موافقت کشورهای ضامن امنیت انجام می شود.

READ  لاپید: نتانیاهو ارتش را فروخت

چالی گفت: ما منتظر پاسخ روسیه به این پیشنهادها هستیم.

تیم مذاکره کننده روسیه و اوکراین امروز برای اولین بار در سه هفته گذشته در استانبول ترکیه برای دستیابی به آتش بس دیدار کردند. اوکراین می‌گوید در گفت‌وگوها درباره مردم، سرزمین و حاکمیت خود عقب‌نشینی نمی‌کند زیرا نیروهایش در روزهای اخیر موفق شده‌اند نیروهای روسیه را از کیف خارج کنند.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا