اقتصاددان ایرانی مقیم ویرجینیا: طرح یارانه احمدی نژاد هم خوب بود و طرح اصلی/ 5 دهک پایین جامعه روزانه فقط 2000 تن ضرر می کنند.

صالحی اصفهانی توضیح داد: برای برآورد دقیق‌تر قیمت مواد غذایی و پرداخت‌های نقدی باید منتظر دور جدیدی از آمار درآمد و هزینه خانوارها در سال 2022 (HEIS) باشیم که تا یک سال دیگر منتشر شود یا منتظر مدل‌های هوشمندتر باشیم. اما در این میان، بررسی‌های مربوط به دوره آماری 2020 اطلاعات سختی را به ما نشان می‌دهد که چه کسانی از این برنامه دولت آقای رئیسی سود خواهند برد.

این استاد دانشگاه با ترسیم جدول سرانه خانوارها قبل و بعد از طرح اصلاح یارانه غذایی سال 2022 تاکید کرد: برآورد اولیه زیر بر اساس دو فرضیه است. اولاً، فرض می کنیم که توزیع درآمد و هزینه در سال جاری برابر با سال 2020 خواهد بود. و تورم تا سال 2020 روی 40 درصد ادامه خواهد داشت. این بدان معناست که سطح متوسط ​​قیمت ها تا سال 2020 دو برابر خواهد شد. این فرض به ما اجازه می دهد که هزینه ها را دو برابر کنیم. برای سال گذشته تا مخارج را در سال 2022 بدست آوریم. سپس پرداخت های نقدی را از افزایش مخارج غذایی کم می کنیم تا به تغییر خالص درآمد خانوار دست یابیم. فرض دوم این است که هزینه ها 50 درصد افزایش می یابد که کمی بیشتر از تورم کل است. در چنین شرایطی، شبیه سازی واقع بینانه بین کشش درآمد و تقاضا به منظور پیش بینی هزینه های مواد غذایی انجام می شود.

وی همچنین نوشت: با این پیش فرض ها به این نتیجه رسیده ایم که حدود نیمی از جمعیت کشور از اجرای این طرح بهره مند می شوند. جدول زیر نیز تغییر درآمد و هزینه سرانه ریالی در روز، قبل و بعد از پرداخت یارانه ها را نشان می دهد.

READ  اخبار مهم در مورد سهام متوفی و ​​وثیقه بانکی با این سهام

اقتصاددان ایرانی مقیم ویرجینیا: طرح یارانه احمدی نژاد هم خوب بود و طرح اصلی/ 5 دهک پایین جامعه روزانه فقط 2000 تن ضرر می کنند.

نتیجه شبیه سازی هزینه برای هر دهک در جدول زیر نشان داده شده است. به ترتیب برای هر نفر از دهک اول یا در واقع ده درصد افراد کم درآمد، هزینه روزانه در مورد قبلی حدود 20 هزار تومان بود که پس از افزایش قیمت مواد غذایی و دریافت یارانه ماهانه 400 هزار تومان به 29 هزار تومان رسید. تومان می رسد؛ لازم به ذکر است که هر دو رقم برای تورم تعدیل شده و بر اساس قیمت 1401 می باشد. به عبارت دیگر جدول نشان می دهد که هر فرد در دهک اول بیش از 9000 تن در روز افزایش خالص قدرت خرید دارد و ثروت وی افزایش می یابد. هر نفر در دهک دوم بیش از 7000 جلد، هر نفر در دهک سوم حدود 5800 جلد و هر نفر در دهک چهارم 4600 جلد افزایش می یابد.

به گفته این استاد اقتصاد، مردم در چهار دهک اول منتفع خواهند شد و وضعیت دخل و خرج دهک های میانی تقریباً بهبود می یابد و پنج دهک آخر تا حدودی ضرر می کنند، البته میانگین زیان بسیار ناچیز و در حدود است. 2000 برای هر نفر در روز.

وی گفت: محاسبات اولیه نشان می‌دهد که توزیع درآمد بهبود می‌یابد، ضریب جینی که اختلاف طبقاتی را نشان می‌دهد با کاهش 5 واحدی از 37.7 درصد به 32.7 درصد و نرخ فقر به شدت کاهش می‌یابد. و از 13.6 درصد به 6.1 درصد کاهش یافته است. (کمتر از نصف).

این اقتصاددان برجسته، یارانه نان را سودمندترین یارانه در میان سایر یارانه های غذایی می داند. زیرا این یارانه در واقع به طور مساوی بین فقرا و ثروتمندان توزیع می شود و به آسیب پذیرترین گروه ها از جمله کودکان می رسد. اما او هشدار می دهد که افزایش ده برابری قیمت آرد برای نان سنتی و سایر کاربردها، انگیزه ای قوی برای ایجاد بازار سیاه است. بازاری که نانوایان سنتی در آن آرد ارزان قیمت خود را به دیگران می فروشند و به این ترتیب ساعات کاری خود را کاهش می دهند. این امر منجر به ایجاد صف های طولانی برای خرید نان یا افزایش قیمت آن می شود و در نهایت به نوعی هزینه این دو نرخی شدن را متوجه مردم می کند.

READ  کدام خودروها تا پایان سال گران می شوند؟

دکتر صالحی اصفهانی در پاورقی مقاله خود در پاسخ به حضار به اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در دولت احمدی نژاد اشاره کرد و آن را طرحی بسیار موفق دانست که هم مصرف انرژی و هم از فقر در ایران می کاهد. او معتقد است که مردم طرح هدفمندی یارانه ها را که احمدی نژاد اجرا کرده دوست دارند و این طرح به ویژه برای قشر ضعیف جامعه مفید است. صالحی اصفهانی در طرح یارانه اصلی چنین سرنوشتی را پیش بینی کرد.

23302


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا