افزایش 12 درصدی تلفات برق در سال گذشته


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از اداره کل پزشکی قانونی و امور بین الملل سازمان بین الملل کشور، از مجموع قربانیان سال گذشته 756 مرد و 78 زن بودند.
امسال استان های تهران 125، خوزستان با 75 و فارس با 49 فوتی و استان های چهارمحال و بختیاری هر کدام با یک، کهگیلویه و بویراحمد و زنجان با شش و کوم و ایلام هر کدام با هفت فوتی بیشترین امتیاز را دارند. . کمترین تعداد قربانیان برق گرفتگی

از سوی دیگر با شروع فصل گرم سال تعداد قربانیان برق گرفتگی در جداول آماری سازمان افزایش می یابد و بیشترین تعداد قربانیان برق گرفتگی در تابستان ثبت می شود. به نظر می رسد یکی از دلایل این افزایش آمار راه اندازی تجهیزات برودتی و سرویس تهویه مطبوع در ابتدای فصل تابستان باشد که بدون شک رعایت هشدارها و توصیه های ایمنی می تواند از میزان برق گرفتگی و تلفات جانی بکاهد. .

بر اساس آمارهای موجود در سال 1400 بیشترین تعداد قربانیان برق گرفتگی در تیر و مرداد به ترتیب با 105 و 102 فوت گزارش شده است.

این در حالی است که بر اساس آمار، میزان تلفات برق گرفتگی در سال های اخیر افزایش یافته و در سال گذشته (1400) (از سال 1390 تا پایان سال 1400) به بالاترین حد خود در 11 سال گذشته رسیده است. همچنین با توجه به نزدیک شدن به ایام گرم سال و راه اندازی و استفاده از دستگاه های برودتی، سازمان پزشکی قانونی با ارائه توصیه هایی از هموطنان می خواهد اصول فنی و توصیه های ایمنی را برای نصب و استفاده از سیستم های برودتی و برق ارائه کند. لوازم به طور کلی.به کار.

READ  واکنش دادستان کرمانشاه به تجاوز به رانندگان ایرانی کامیون در عراق

بررسی های انجام شده توسط سازمان پزشکی قانونی نشان می دهد که اکثر این حوادث به دلیل عدم آگاهی از اصول پیشگیری از برق گرفتگی و همچنین بی توجهی به اصل کلی برق گرفتگی (یعنی عبور جریان برق از بدن به زمین).

فیوزها اعم از اتوماتیک و غیر اتوماتیک از برق گرفتگی جلوگیری نمی کنند و جریان های بسیار کم 100 میلی آمپری در صورت عبور از بدن ما باعث مرگ انسان می شود و قلب را حرام می کند در حالی که فیوزهای دارای جریان برای چندین دهه و حتی صدها برابر بیشتر کار می کنند. به یاد داشته باشید که فیوزها با قطع برق از قطع شدن برق و آتش سوزی جلوگیری می کنند و نمی توانند از برق گرفتگی و مرگ جلوگیری کنند.

از طرفی سیم زمین نقش موثری در جلوگیری از برق گرفتگی دارد. وجود هادی سوم در سیم کشی منازل ( هادی زمین ) بسیار مهم است و به جلوگیری از برق گرفتگی کمک می کند.

احتمال برق گرفتگی در محیط های مرطوب بسیار بیشتر از محیط های خشک است. مقاومت خشکی دست انسان در برابر الکتریسیته هزاران برابر بیشتر از پوست مرطوب است. هنگام استفاده از وسایل برقی از خشک بودن دستان خود اطمینان حاصل کنید، بنابراین اجتناب از هرگونه تماس با سیم های برق به جلوگیری از این حوادث کمک می کند.

همچنین هنگام کار با برق حتما از کفش های عایق خشک استفاده کنید و مطمئن شوید که پاهای شما و اطراف ما خیس نباشد. همچنین مراقب باشید که هیچ قسمتی از بدن ما مستقیماً با زمین تماس نداشته باشد. .

READ  روایت پایانی: «آیلار» مست، تلوتلو خورده بود/ روایت های رسمی از علت مرگ متوفی چه الگوی بی اثری دارند؟

چند نکته کلی برای جلوگیری از برق گرفتگی

• هنگام تعویض لامپ، کلید، پریز یا تعمیر دستگاه یا سایر وسایل برقی سعی کنید برق را از طریق کنتور (فیوز) قطع کنید.

• استفاده از وسایل برقی معمولی در محیط های با رطوبت بالا مانند حمام توصیه نمی شود و در صورت عدم تماس الکتریکی در این گونه محیط ها و تامین روشنایی در فضای باز بهتر است. به هیچ وجه نباید از بخاری یا اجاق گازهای معمولی در این محیط ها استفاده کرد.

• هنگامی که لامپ یا سایر وسایل برقی روشن است، آن را تعویض یا تعمیر نکنید.

• هرگز سیم برق را زیر فرش یا موکت نکشید، زیرا ممکن است در اثر عبور افرادی از سیم آسیب دیده و عایق آن از بین برود.

• هنگام نظافت دیوارها و لوازم خانگی مراقب باشید کلیدها و پریزها را خیس نکنید زیرا آب رسانای بسیار خوبی است و اگر وارد کلیدها و پریزها شود خطر جانی و مالی دارد.

• هنگام سوراخ کردن دیوارها برای نصب ساعت دیواری، پانل یا سایر عناصر، مراقب باشید که به سیم کشی برق آسیب نرسانید.

• در صورتی که کنتاکت های الکتریکی در ارتفاع کمی از دیوارها (کمتر از 110 تا 120 سانتی متر) قرار داشته باشند، لازم است با درپوش های محافظ ساخته شده برای این منظور بسته شوند.

بیشتر بخوانید:

افزایش 10 درصدی الکتروشوک ها در سال جدید

4747


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا