افزایش تنش در مرز با ترانس نیستریا؛ آیا جنگ در اوکراین به مولداوی سرایت خواهد کرد؟

استقلال این منطقه از مولداوی که در اوایل دهه 1990 به طور یکجانبه توسط جدایی طلبان اعلام شد، هنوز توسط هیچ کشوری در جهان به رسمیت شناخته نشده است. روسیه تاکنون از انجام این کار خودداری کرده است، اما گروه کوچکی متشکل از 1500 سرباز را به عنوان “حافظان صلح” به منطقه اعزام کرده است.

نگرانی ها در مورد آینده این منطقه پس از آن تشدید شد که ژنرال رستم مینکایف، معاون فرمانده منطقه نظامی روسیه مرکزی در آوریل گفت که هدف مسکو کنترل کامل جنوب اوکراین و منطقه دونباس است که تا شبه جزیره کریمه و منطقه ترانس نیستریا گسترش می یابد. دسترسی داشتن.

مینخاکایف استدلال می کند که جمعیت روسی زبان در منطقه ترانسنیستریا نیز سرکوب شده اند و کنترل جنوب اوکراین راهی برای کمک به آنها خواهد بود.

سخنان او در آن زمان واکنش های بسیاری را برانگیخت. رهبران اوکراین از جمله گفته اند که مقامات روسیه تلاش می کنند مداخله خود در مولداوی را با چنین ادعاهایی توجیه کنند.

آیا روسیه در تلاش برای بی ثبات کردن مولداوی است؟

یکی دیگر از دلایل افزایش نگرانی ها در مورد ورود احتمالی نیروهای روسیه به ترانس نیستریا، ظهور چندین انفجار در داخل منطقه بود که به برخی از ساختمان های دولتی که مقر مقامات محلی بود آسیب رساند. علاوه بر این، بر اساس گزارش ها، دو برجک رادیویی و یک واحد نظامی مورد اصابت موشک قرار گرفته اند.

ویتالی ایگناتیف، وزیر امور خارجه ترانس نیستریا، گفت که “طبق اطلاعات دریافتی، ردپاهای سازمان دهندگان این حملات به اوکراین منتهی شده است”. اما کیف هرگونه دست داشتن در این بمب گذاری ها را رد کرده و گفته است که روسیه پشت آن بوده است.

ولادیمیر زلینسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت که مسکو تلاش می‌کند از تکنیک «حمله با پرچم دروغین» استفاده کند، یعنی بمباران منطقه و سرزنش شخص دیگری به عنوان بهانه‌ای برای حمله به مولداوی.

READ  آلمان: اوکراین به حمایت نظامی بیشتری نیاز دارد

“نیت روسیه روشن است. این به معنای بی ثبات کردن منطقه و تهدید مولداوی است. «آنها می خواهند نشان دهند که اگر مولداوی از اوکراین حمایت کند، اقدامات خاصی علیه آن انجام خواهد شد.

همچنین این احتمال وجود دارد که نیروهای روسی مستقر در ترانس نیستریا به طور مستقیم به اوکراین حمله کنند و بدین ترتیب جبهه دیگری در برابر نیروهای اوکراینی باز شود.

به گفته استفان وولف، استاد امنیت بین‌الملل در دانشگاه بیرمنگام، «چنین چیزی ممکن است و در راستای استراتژی پوتین برای احیای هرچه بیشتر اتحاد جماهیر شوروی سابق و کمک به روسیه برای افزایش نفوذ خود در منطقه است».

با این حال، او گفت: «روس‌ها باید ظرفیت نظامی قابل توجهی برای رسیدن به این هدف داشته باشند، اما با توجه به آنچه در اوکراین دیده می‌شود، به نظر می‌رسد روسیه در حال حاضر چنین قدرت نظامی ندارد. زیرا آنها حتی در دونباس نیز پیشرفت چندانی نداشته اند.»

ساکنان منطقه نظاره گر حمله احتمالی روسیه هستند

نگرانی ها در مورد آینده ترانس نیستریا در حال افزایش است، زیرا ساکنان این منطقه نیز دیدگاه روسیه و مسکو را به جای کیف ترجیح می دهند. شایعاتی مبنی بر اینکه روسیه احتمالاً از طریق ترانس نیستریا به تمام مولداوی حمله خواهد کرد تا بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق را به دست آورد، در بین مردم محلی پخش شده است.

پذیرفتن این شایعات سخت است و بیشتر بر این باورند که نمی توانند حمله پوتین به او را درک کنند در حالی که مولداوی دوست مسکو است و برخی از ساکنان به یورونیوز گفتند که درگیری آخرین چیزی بود که می خواستند.

نظرسنجی جدید پولیتیکو همچنین نشان داد که 46 درصد از مردم مولداوی تهاجم روسیه را یک “حمله غیرموجه” می دانند.

READ  آخرین اخبار اوکراین در صبح روز دوشنبه 26 اردیبهشت 1401

با این حال، عده زیادی هستند که از حضور نیروهای روسی در خاک خود استقبال می کنند و با تبلیغات سیاسی مسکو درباره فعالیت های نئونازی ها در اوکراین موافق هستند.

آنها همچنین آشکارا نارضایتی خود را از حضور جمعیت قابل توجهی از پناهجویان اوکراینی در قلمرو خود ابراز می کنند و می گویند که در حالی که مولداوی کشور ضعیفی است، اکنون باید منابع کمیاب خود را با پناهجویان اوکراینی به اشتراک بگذارد که قیمت بسیاری را افزایش داده و باعث شده است. تبدیل به یک محصول بزرگ در کشور شود.

نوستالژی شوروی

به گفته ولادیمیر فسنکو، مدیر مرکز مطالعات سیاسی کاربردی پنتا در اوکراین، نباید این موضوع را بدیهی تلقی کرد که مردم منطقه مرزی ترانسنیستر با ساکنان مناطق مرزی شرقی اوکراین مشترک هستند. آنها نسبت به دوران شوروی نسبت به نسل های قدیمی تر نوستالژی نشان می دهند.

به گفته وی دلیل چنین نگاهی به تفاوت نسل ها و حتی تفاوت منطقه ای برمی گردد.

وی گفت: در مناطق روسی زبان، نوستالژی نسبت به اتحاد جماهیر شوروی سابق بسیار قوی است، در حالی که در مناطق غربی اوکراین نگرش انتقادی نسبت به اتحاد جماهیر شوروی وجود دارد.

به همین دلیل است که در این مناطق، نوستالژی مردم دوره شوروی اغلب به حمایت از روسیه تبدیل می شود. با این حال، تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد.

ولادیمیر فاسنکو افزود: “در نسل های قدیمی تر، نوستالژی برای اتحاد جماهیر شوروی در درجه اول به دلایل اجتماعی بود.” زیرا در نظام سوسیالیستی تفاوت چندانی در درآمد وجود نداشت و نظام بازنشستگی با قیمت پایین آب و برق حاکم بود. «با این حال، بسیاری فراموش کرده اند که در آن زمان کمبود بسیاری از کالاها، حتی گوشت و سوسیس وجود داشت.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا