اسرائیل هیوم: نتانیاهو در سال 2020 از عربستان سعودی دیدن می کند

روزنامه اسرائیلی هیوم در گزارشی می نویسد: مقامات امنیتی اسرائیل در سال های اخیر سفرهای زیادی به عربستان داشته اند که از جمله آنها می توان به سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به عربستان در سال 2020 و دیدار وی با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی اشاره کرد.

به نوشته این روزنامه، اکنون می توان چنین سفرهایی را در سایه میانجیگری آمریکا بین مصر، عربستان سعودی و اسرائیل در راستای مقدمه چین برای انتقال حاکمیت بر جزایر صنافیر و تیرانا به عربستان سعودی مشاهده کرد.

عربستان سعودی می خواهد ناظران بین المللی را از این دو جزیره اخراج کند، اما اسرائیل می خواهد ناظران در این جزایر باقی بمانند، اگرچه عربستان سعودی در سال 2017 موافقت کرد که این دو جزیره تحت نظارت بین المللی بماند.

در این گزارش برای اولین بار به نقل از منابع رسمی و امنیتی آمده است: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر سابق اسرائیل در نوامبر 2020 به شهر نئوم عربستان سفر کرد و با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دیدار کرد. رسانه های اسرائیلی سپس به این سفر اشاره کردند، به ویژه پس از حضور مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در این نشست.

این گزارش می گوید نتانیاهو مانند مقامات امنیتی اسرائیل که در سال های اخیر به عربستان سعودی سفر کرده اند، با یک هواپیمای شخصی وارد نیویورک شده است. یوسی کوهن، رئیس سابق موساد، این سفر را سازماندهی کرد و نتانیاهو را همراهی کرد، اما او تنها رئیس موساد نیست که به عربستان سعودی سفر کرده است. پیش از او دو رئیس جمهور دیگر به نام های میر داگان و تامیر باردو به عربستان سعودی سفر کرده بودند.

READ  بزرگترین مانع نتانیاهو برای تشکیل دولت چیست؟

تعدادی از فرماندهان عالی رتبه نظامی نیز در دهه گذشته به عربستان سعودی سفر کرده اند که مهمترین آنها بنی گانز وزیر دفاع کنونی است که در زمان ریاست ستاد ارتش به عربستان سعودی سفر کرد.

مقامات شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی از جمله مایر بن شباط، رئیس سابق شورای امنیت داخلی نیز به عربستان سعودی سفر کردند.

این سفرها با هدف تقویت همکاری امنیتی بین اسرائیل و عربستان سعودی انجام شد. در همین راستا، یوسی کوهن فضا را برای سازمان های غیردولتی ایجاد کرد تا عربستان را به برنامه جاسوسی پگاسوس مجهز کنند. ادعا می شود که از این توطئه برای محاکمه جمال هاشمی، روزنامه نگار منتقد سعودی که در سال 2018 در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد، استفاده شده است. اسرائیل در حال تجهیز عربستان سعودی به سایر برنامه های سایبری است.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا