استعفای استانداران پوتین – خبرآنلاین

سرگئی ژوواچکین، فرماندار تومسک، سیبری، و والری رادایف از منطقه ساراتوف در ناحیه فدرال ولگا دو دوره متوالی خدمت کرده اند و از سال 2012 به مدت یک دهه در این سمت بوده اند.

اگرچه روسیه در سال 2021 قانونی را تصویب کرد که به فرمانداران اجازه می دهد بیش از دو دوره متوالی خدمت کنند، هر دو فرماندار روسیه گفته اند که برای یک دوره دیگر نامزد نخواهند شد.

ایگور واسیلیف، شهردار منطقه کیروف – ناحیه دیگری در ناحیه فدرال ولگا – که از سال 2016 این سمت را بر عهده داشت، گفت که از رئیس جمهور ولادیمیر پوتین خواسته است که وی را از سمت خود برکنار کند زیرا قصد دارد “در سطح فدرال کار کند”.

نیکولای لیوبیموف از منطقه ریازان در روسیه مرکزی و الکساندر اوستیفوف، رئیس منطقه خودمختار ماری در جمهوری ماری ال، هر دو از سال 2017 فرماندار هستند. پیش از آن، اوستیف قاضی دادگاه تجاری منطقه ای مسکو بود. هیچ کدام از آنها دلایل استعفای خود را اعلام نکردند.

پوتین تاکنون احکامی را از فرمانداران مسئول هر پنج منطقه امضا کرده است.

الکسی مارکین، معاون مرکز فناوری سیاسی، به اینترفاکس گفت: «اگرچه استعفای این فرمانداران توجه رسانه ها را در روسیه به خود جلب کرده است، اما تحلیلگران سیاسی آن را یک رویداد غیرعادی نمی دانند.

وی گفت: اگر استانداران احساس کنند حمایت عمومی از آنها کم شده است، در آستانه انتخابات استعفا خواهند داد.

با این حال، رویترز در گزارشی استعفای فرمانداران روسیه را نشانه فشار تحریم ها توصیف کرده است.

به گزارش رویترز، انتخابات منطقه ای در هر پنج حوزه انتخابیه که فرمانداران آنها استعفا داده اند، برای سپتامبر برنامه ریزی شده است.

READ  اکسیوس مدعی شد: مذاکرات دوحه بی نتیجه بود

اگرچه فرمانداران منطقه ای روسیه انتخاب شده اند، اما از نظر سیاسی تابع کرملین هستند. تعدادی از فرمانداران مستعفی مناطقی هستند که بلوک حاکم روسیه در انتخابات پارلمانی سال گذشته سهم کمی از آرا را به دست آورد.

فرمانداران نامحبوب به طور مرتب برکنار می شوند و اغلب در ماه های بهار به طور دسته جمعی استعفا می دهند.

به گزارش رویترز، در حالی که روسیه برای استقبال از اثرات تحریم های اقتصادی آماده می شود، فرمانداران روز سه شنبه استعفا دادند.

به گفته وزارت اقتصاد روسیه، اقتصاد روسیه در سال 2022 به میزان 8.8 درصد کاهش خواهد یافت.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا