از سوریه گرفته تا عراق و عربستان سعودی؛ نقش کشورهای منطقه در آلودگی هوای تهران و غرب کشور


دکتر سیدمحمدمهدی میرزایی قمی با بیان اینکه در فروردین ماه سال 1401 شاهد شدیدترین گرد و غبار مشاهده شده در تهران هستیم، افزود: ماه گذشته کیفیت هوای پایتخت با شاخص 500 در شرایط خطرناک قرار داشت، این در حالی است که غلظت ذرات معلق در سطح استان قرار دارد. کمتر از 10 میکرون نیز به بیش از 1700 میکروگرم بر متر مکعب رسید.

وی با اشاره به اینکه وقوع طوفان های گرد و غبار در سطح شهر تهران در سال های اخیر کم و بیش مشاهده شده است، گفت: اما توالی وقوع این طوفان ها و شدت آن حداقل در 12 سال گذشته هرگز چنین نبوده است. به شدت در سال 1401 انجام نشد و لذا مطالعات کارشناسی برای تعیین علل و عوامل طوفان های گرد و غبار و کانون آن در دستور کار شرکت کنترل کیفیت هوا قرار گرفت.

میرزایی قمی با بیان اینکه بر اساس تحقیقات انجام شده در این شرکت با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و داده‌های هواشناسی ثبت‌شده در ایستگاه‌های بین‌المللی، عمده‌ترین مراکز تولید طوفان گرد و غبار تهران در خارج از کشور مستقر هستند، گفت: البته این پدیده‌ها همیشه از آنجا رخ می‌دهند و با سرعت بالای باد همراه است. بدیهی است که طوفان های گرد و غبار در مسیر خود با عبور از طغیان های داخلی نیز این طغیان ها را فعال می کند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به این بررسی ها در طوفان های گرد و غبار سال 1401 و به ویژه طوفان هایی که به شهر تهران رسید، کانون های گرد و غبار واقع در خارج از کشور نقش بسیار پر رنگ تری نسبت به کانون های داخلی داشتند، گفت: عمده طوفان های سال 19 و 20 آوریل ماه گذشته، آنها به کانون‌های زلزله در عراق، سوریه و اردن مرتبط بودند و در طوفان‌های 17 و 18 می، کانون‌های زلزله در عراق و عربستان سعودی نقش عمده‌ای داشتند.

READ  واکنش سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر به خبر نحوه برخورد با روزه

میرزای کومی گفت: بر اساس آخرین تحقیقات، فعالیت کانون‌های گرد و غبار در عراق و سوریه که به ترتیب در کنار رودخانه‌های دجله و فرات قرار دارند، در سال‌های اخیر افزایش یافته است. در حال گسترش در هوا هستند، وی بیان کرد: در این میان تنها بخشی از طوفان های گرد و غبار به شهر تهران رسیده است و بیشتر این طوفان ها تنها مناطق غرب کشور را درگیر می کند.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، وی با بیان اینکه علاوه بر فعالیت منابع گرد و غبار در منطقه، بررسی سایر متغیرها از جمله رطوبت خاک و سطح پوشش گیاهی نیز تأثیر کانون های گرد و غبار در سوریه و عراق را نشان می دهد، گفت: با کاهش جریان آب وی با بیان اینکه رودخانه های دجله و فرات متعلق به این کشورها هستند، گفت: رطوبت خاک و پوشش گیاهی مناطق کانون گرد و غبار در سال های اخیر کاهش یافته است که ممکن است نقش مهمی در توالی طوفان های گرد و غبار و شدت آن داشته باشد.

میرزای کومی گفت: تغییرات ایجاد شده توسط ترکیه بر سر ساخت چندین سد بر روی رودخانه‌های دجله و فرات در سال‌های اخیر باعث تشدید بیابان‌زایی در عراق و سوریه شده و کانون‌های مختلف گرد و غبار را در آنجا فعال کرده است. کشورمان گفت: در برخی موارد شدت ریزگردها به حدی است که به مناطق شرقی کشور و شهر مشهد می رسد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا تاکید کرد: با توجه به تغییرات حوزه های آبخیز و منابع آبی منطقه به همراه آثار و پیامدهای تغییرات اقلیمی می توان پیش بینی کرد که با ادامه روند فعلی شاهد افزایش طوفان گرد و غبار در ما با توجه به شرایط کنونی، تشدید دیپلماسی زیست محیطی و همکاری با کشورهای درگیر در این پدیده به ویژه ترکیه، عراق و سوریه به منظور اتخاذ و اجرای اقدامات لازم برای محدودسازی کانون های گرد و غبار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. و ضرورت

READ  همکاری صدا و سیمای همسا و البرز در زمینه گردشگری

233233


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا