اردوغان از پیشنهاد سوئد و فنلاند برای ناتو عصبانی است. شما خانه تروریست ها هستید!

پس از حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه، افکار عمومی و احزاب در فنلاند و سوئد روند بی سابقه ای را برای پیوستن به ناتو از خود نشان دادند و دولت فنلاند دیروز اعلام کرد که فنلاند می خواهد به این ائتلاف بپیوندد. فنلاند قرار است فردا یکشنبه تصمیم خود را اعلام کند.

فنلاند بیش از 1300 کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد و با عضویت در ناتو مرز مشترک روسیه و ناتو دو برابر خواهد شد. سوئد برخلاف فنلاند مرز مشترکی با روسیه ندارد. روسیه دیروز به اسکاندیناوی، فنلاند و سوئد هشدار داد. وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای تهدید کرده است که روسیه مجبور به مقابله به مثل خواهد شد.

چرا اردوغان با ساز مخالف است؟

اردوغان که کشورش از دیرباز عضو ناتو بوده است، از فنلاند و سوئد ناراضی است. وی امروز پس از نماز جمعه استانبول به خبرنگاران گفت: ما نظر مثبتی نداریم. کشورهای اسکاندیناوی مانند مهمانسرای سازمان های تروریستی هستند. اظهارات اردوغان نشان می دهد که ترکیه از حضور گروه ها و احزاب مخالف کرد در کشورهای شمال اروپا ناراضی است.

دولت ترکیه اغلب گروه های مخالف کرد را به عنوان “تروریست” معرفی می کند.

اردوغان در سخنرانی خود همچنین حمایت ترکیه از عضویت یونان در ناتو را “اشتباهی تاریخی” توصیف کرد. یونان به همراه قبرس دو کشوری هستند که مانع اصلی عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا هستند. در عوض، ترکیه سال‌هاست که از پیوستن قبرس به ناتو جلوگیری کرده است.

به نظر می رسد ترکیه شرایط مناسبی برای دریافت امتیاز سیاسی از فنلاند و سوئد پیدا کرده است.

READ  میلی: پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو موقعیت نظامی روسیه را پیچیده می کند

یونان در سال‌های اخیر از پیوستن این کشور مستقل جدید به اتحادیه اروپا و ناتو به دلیل اختلاف بر سر نام مقدونیه جلوگیری کرده است تا اینکه مقدونیه سرانجام نام رسمی خود را به «جمهوری مقدونیه شمالی» تغییر داد. یکی از استان های یونان “مقدونیه” نام دارد و یونان نگران بود که کشور کوچک تازه استقلال یافته بخشی از هویت تاریخی یونان را با نام خود پیوند دهد.

«سیاست درهای باز» ناتو چه می گوید؟

سوئد و فنلاند دو کشور اروپایی هستند که از نزدیک با ناتو همکاری می کنند و از موقعیت نظامی خوبی برخوردار هستند، بنابراین انتظار می رود که هر دو کشور بتوانند پس از ارائه رسمی درخواست کنند، برخلاف برخی از کشورهایی که سال ها پشت ناتو بوده اند. فوراً به ناتو بپیوندید.

به گفته سازمان پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو – هر کشور اروپایی می تواند عضو این معاهده باشد، اما هرگونه تغییر از جمله ظهور یک عضو جدید مستلزم پذیرش همه امضاکنندگان و اعضای فعلی معاهده است.

آخرین کشوری که به ناتو ملحق شد جمهوری مقدونیه شمالی بود که در مارس 2020 پس از توافقی بین یونان و مقدونیه به عضویت باشگاه امنیت نظامی درآمد. در نشست بخارست در سال 2008، اعضا با پذیرش درخواست‌های عضویت از اوکراین و گرجستان موافقت کردند.

بوسنی و هرزگوین از سال 2010 در حال مذاکره و پیوستن به ناتو بوده است.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا