ادعای زلنسکی درباره ممنوعیت صادرات مواد غذایی روسیه

وی پس از دیدار با آنتونیو کاستا زلنسکی، نخست وزیر پرتغال، به خبرنگاران گفت که اگر اوکراین به رفع محاصره بنادر و صادرات مجدد کمک نکند، بحران جهانی انرژی با بحران غذایی جایگزین خواهد شد.

بر اساس این گزارش، قیمت مواد غذایی در حال حاضر به شدت افزایش یافته است و برخی از کشورها را وادار کرده است که صادرات کالاهای کشاورزی اصلی خود را متوقف کرده و بر افزایش ذخایر غذایی خود تمرکز کنند.

در ایالات متحده، شاخص قیمت مصرف کننده سالانه در ماه آوریل 9.4 درصد افزایش یافت که بالاترین افزایش در 40 سال گذشته است.

زلنسکی هشدار داد: یک بحران در جهان رخ خواهد داد. دومین بحران پس از بحران انرژی ناشی از روسیه. اگر مسیرهای صادراتی اوکراین باز نشود و به کشورهای آفریقا، اروپا و آسیا که به این غذاها نیاز دارند کمک نشود، اکنون بحران غذایی رخ خواهد داد.

او از جامعه بین المللی خواست به اوکراین کمک کند، به ویژه با کمک های نظامی که می تواند برای باز کردن بنادر استفاده شود.

رئیس جمهور اوکراین گفت: روسیه تقریبا تمام بنادر و فرصت های صادرات مواد غذایی دریایی از جمله غلات، جو، آفتابگردان و غیره را بسته است. محاصره را می توان به طرق مختلف شکست که یکی از آنها استفاده از راه حل نظامی است. به همین دلیل است که ما از شرکای خود می خواهیم برای ارسال سلاح های مربوطه کمک کنند.

در کنار این اظهارات، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بسته کمکی بزرگی را امضا کرد که شامل کمک های امنیتی، بشردوستانه و اقتصادی می شد. بسته 40 میلیارد دلاری بزرگترین بسته کمکی ایالات متحده به اوکراین تا به امروز است که مجموع کمک های تصویب شده توسط کنگره در سال جاری به حدود 54 میلیارد دلار رسیده است.

READ  کلینتون: چشم آمریکا به ایران است!/ ما نباید با تهران تعامل داشته باشیم

در 21 فوریه 2022 (2 مارس 1400)، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، بی توجهی غرب به نگرانی های امنیتی مسکو را پذیرفت و استقلال جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

سه روز بعد، در روز پنجشنبه (24 فوریه)، رئیس جمهور روسیه عملیات نظامی علیه اوکراین را آغاز کرد و آن را یک «عملیات ویژه» خواند و روابط پرتنش مسکو و کیف را به یک رویارویی نظامی تبدیل کرد.

جنگ در اوکراین و واکنش های روسیه ادامه دارد.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا