اخبار مهم در مورد نرخ بهره


روند نرخ بهره در بازارهای مالی در هفته پایانی فروردین 1401 حاکی از ثبات و در مواردی کاهش نرخ بهره بود. به طور کلی می توان روند معاملات و رکود بازار را هر هفته در بازارهای مالی از طریق رفتار نرخ بهره بررسی کرد. در مهمترین این بازارها، نرخ بهره در هفته های اخیر تغییری نداشته است.

ثبات نرخ سود بین بانکی در سال 1401

در هفته چهارم فروردین ماه امسال نرخ سود 20.29 درصد بوده که نسبت به هفته قبل تقریباً بدون تغییر بوده است. در بازار بین بانکی، معاملات معمولا بین بانک ها و بانک مرکزی با نرخ سود ثابت و سررسید کوتاه انجام می شود. نرخ سود در این بازار بین 14 تا 22 درصد است. در حالی که نرخ سود بازار بین بانکی تغییر نکرده است، این نرخ سود بازار آزاد نیز تغییری نکرده است.

هفته های ثابت در نرخ های بهره بازار آزاد

دومین بازاری که بانک مرکزی در آن سعی می کند نقدینگی بانک ها را با تزریق و جذب پول به صورت هفتگی مدیریت کند، بازار آزاد است. در این بازار، بانک مرکزی با خرید اوراق بهادار از بانک ها در مؤسسات مالی، پول را گسترش می دهد. این اوراق دارای نرخ سود مشخص و سررسید میان مدت هستند که در هفته های اخیر اغلب 7 روز بوده است.

نرخ بهره بازار آزاد در هفته های اخیر ثابت مانده و دو سال است که در انتهای این بازار بوده است. این درصد معادل 19 درصد بوده و نوسانی نداشته است.

تمایل به کاهش نرخ بهره در بازار ثانویه

READ  از بروشور بسیج اقتصاد تا کارت سهمیه/ مروری بر ریسک های اقتصادی مردم

در بازار ثانویه، بانک ها و مشتریان بازار اولیه که در خرید اوراق بدهی دولتی مشارکت داشته اند، اوراق خود را در این بازار همراه با سایر اوراق و غیره خریداری و می فروشند. روند نرخ سود در این بازار بسیار مهم است و هر روز روند متفاوتی دارد.

در این راستا نرخ سود بازار دوم اوراق یکساله در ابتدای هفته گذشته 22 درصد بود که در نهایت به 21.8 درصد کاهش یافت.

اوراق دو و سه ساله در این بازار تقریباً ثابت ماند و به ترتیب 22.5 و 23 درصد باقی ماند.

تمایل به کاهش نرخ سود وام مسکن

در سال جدید قانون وام مسکن با خرید اوراق بانک مسکن تغییر کرد و به حالت اولیه بازگشت. متقاضیان وام مسکن تا قبل از سال جدید می توانند نیمی از پول خود را برای اوراق بورس اوراق بهادار و نیمی دیگر از بانک مسکن را با سود 18 درصد خرج کنند.

نرخ سود وام مسکن در هفته های اخیر رو به کاهش بوده و با کاهش هزینه های وام مسکن، این رقم به کمترین میزان خود در ماه های اخیر رسیده است.

نرخ سود در هفته سوم فروردین 20.6 درصد بود که در هفته چهارم به 20.17 درصد کاهش یافت.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا