احتمال پرداخت علی‌الحساب به بازنشستگان/ تکلیف افزایش حقوق چه شد؟

مریم فکری: 4 روز تا پایان اردیبهشت که هنوز افزایش قطعی حقوق بازنشستگان مشخص نشده باقی مانده است. این در حالی است که برخی پیگیری ها نشان می دهد این افزایش حقوق همچنان در انتظار تصویب هیئت دولت است.

به این ترتیب با وجود شفافیت افزایش سالانه مستمری های تامین اجتماعی، هنوز دستور پرداختی از سوی دولت صادر نشده است. این وضعیت باعث شده است امکان پرداخت مستمری علی الحساب صندوق دولتی و سازمان تامین اجتماعی قوی تر می شود. پرداخت علی الحساب به این معنی است که احتمالاً حقوق این ماه بر اساس سال گذشته پرداخت می شود.

این در شرایطی است که میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در تازه ترین اظهارنظر خود گفته است. ما اطمینان می دهیم که پس از تصویب مبلغ و نحوه افزایش حقوق بازنشستگان در کابینه، مابه التفاوت حقوق اردیبهشت را در دو روز آخر این ماه پرداخت می کنیم و مابه التفاوت فروردین ماه خرداد و تیر را به حساب بازنشستگان واریز می کنیم.

وی همچنین تاکید کرد بازنشستگان عزیز ما نگران نباشید. آمادگی کامل برای پرداخت مستمری بازنشستگان با تصویب این موضوع در هیات وزیران را داریم.

به تعویق انداختن کار قابل قبول نیست

هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی در سال جاری بر اساس مواد 96 و 111 قانون این سازمان، مستمری کارکنان با حداقل دستمزد را از 57 درصد به 38 درصد برای مابقی سطوح افزایش داد. علاوه بر این، مابقی تعدیل باید برای سال جاری اجرا شود.

فروردین ماه امسال نیز در همین راستا، اتحادیه های کارگری بازنشسته اعلام کرده بودند که فیش های حقوقی اردیبهشت ماه آنها بر اساس مفاد 1400 صادر شده است و اکنون نیز با گذشت چند روز از پایان ماه، موسسات بازنشستگی انتقاد دارند. عدم تصویب افزایش مستمری حسین موسیوند عضو هیئت مدیره کانون کارگران بازنشسته خرم آباد در این خصوص گفت: در کمال ناباوری بیش از پانزده روز از عدم تصویب مصوبه افزایش دستمزد توسط هیئت دولت انقلابی و حزبی اقشار ضعیف جامعه می گذرد.

READ  هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت/ متاهل ها چه قدر برای وام باید بپردازند؟

او با انتقاد از عدم تصویب نهایی لایحه افزایش حقوق بازنشستگانهمانطور که گفته شد؛ ما دیگر تعلل کابینه را نمی پذیریم. حدود دو هفته از امضای مصوبه افزایش مستمری بگیران توسط سازمان تامین اجتماعی می گذرد، اما شورای دولت آنقدر با تأخیر موافقت کرد که بازنشستگان بدون افزایش حقوق اردیبهشت ماه خود را دریافت کردند.

به گفته وی، بر اساس ماده 41 قانون کار، حقوق کارگران باید بر اساس نرخ تورم و سبد معیشتی افزایش یابد و براساس مواد 96 و 111 قانون تامین اجتماعی، حقوق بازنشستگان باید در سال جاری افزایش یابد. توافق با شورای عالی کار هیأت امنای تأمین اجتماعی هر ساله متناسب با مصوبه شورای عالی کار، افزایش مستمری ها را تعیین می کند که این مصوبه را برای تأیید نهایی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به هیأت وزیران ارائه می کند.

مشاهده اطلاعات بیشتر: بازنشستگان می خوانند/ چرا هیات وزیران افزایش حقوق بازنشستگان را تایید نمی کند؟

بازنشستگان بخوانید/ چرا افزایش مستمری تصویب نشد؟

چرا افزایش مستمری تصویب نشد؟

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری نیز در این خصوص گفت؛ متأسفانه افزایش مستمری بازنشستگان تصویب نشد و تکلیف آن ها مشخص نشد. تا زمان آنها دلایلی را که منجر به عدم تصمیم گیری جامعه کارگری برای حل مشکل از طریق مذاکره شده است، اعلام نمی کنند.; در واقع آنها بازنشستگان را در بیم و امید نگه می دارند و این راه خوبی برای مقابله با جامعه 12 یا 13 میلیونی بازنشستگان طبقه کارگر کشور نیست.

او اضافه کرد؛ به نظر می رسد این فقط فرصتی است برای خرید تصمیم ناعادلانه ای که در گذشته دیده نشده است.

READ  وعده محسن رضایی: قیمت‌ها در ماه‌های آینده کنترل می‌شود

صادقی خاطرنشان کرد: از یک سو افزایش مستمری بازنشستگان را تایید نمی کنند و از سوی دیگر قیمت ها آزادسازی می شود. این استاندارد دوگانه به کارگران و بازنشستگان لطمه می زند و نشان می دهد که تفکر علمی و حساب شده پشت تصمیمات اقتصادی نیست. دولت نباید اقتصاد و معیشت را تنها بگذارد. اکنون بحث معیشت به حال خود رها شده و تورم متوقف شده و هیچکس جلودار آن نیست. تصمیمات دولت باید به گونه ای باشد که وضعیت را بهبود بخشد نه اینکه بدون تصویب افزایش حقوق بازنشستگان این ترمز و رهاسازی تشدید شود.

امکان پرداخت علی الحساب / تعهدی برای افزایش حقوق به مستمری بگیران چه شد؟

افزایش حقوق دولتی وجود ندارد

یدالله فرجی، کارگر بازنشسته و رئیس سابق شورای اسلامی کار نیز از تاخیر طولانی مدت انتقاد کرد. افزایش مستمری بازنشستگان لشکری ​​و کشوری هفته گذشته در هیات وزیران تصویب شد اما متاسفانه هنوز افزایش مستمری بازنشستگان به تصویب نرسیده است. با وجود اینکه نزدیک به دو هفته از ارسال مصوبه افزایش به هیئت دولت می گذرد، اما سوال اینجاست که چرا اینقدر تعلل می کنند؟

این بازنشسته عنوان کرد؛ افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی اساساً ربطی به دولت ندارد. کارگران در زمان استخدام ماهانه یک سوم دستمزد خود را در صندوق تامین اجتماعی پس انداز می کنند تا در زمان بازنشستگی از مستمری مناسب و به موقع برخوردار شوند. آیا تامین اجتماعی از بودجه دولتی که اکنون باید به تصویب دولت برسد برای افزایش مستمری ها استفاده می کند؟

فرجی تاکید می کند: امیدواریم افزایش حقوق بازنشستگان در کریدورهای کابینه بیشتر طول نکشد و تایید شود و سپس معوقات فروردین و اردیبهشت بلافاصله واریز می شود.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا