اتفاق عجیب در بازار ارز/ اتاق های معاملاتی دلار تعطیل شد


روزی که دلار در مرز هرات و سلیمانیه رشد کرد، در تهران ارزان شد. گاهی گفته می شود که اخبار تهران از بازار قدرت کمتری دارد. کانال جدیدی نیز به لیست کانال دلار اضافه شده است.

بازار ارز آسیب دید

در پنجمین روز هفته، دلار تهران 200 تومان افت کرد اما بازار در رنج بود. این در حالی بود که پول هرات و پول سلیمانیه رونق داشت. درهم نیز مانند روز گذشته سه شنبه با نوسانات زیادی به کار خود ادامه داد. در روزهای اخیر بازار به بسته شدن در قیمت 8680 درهم عادت کرده اما در معاملات پشت سر هم تا 8700 تومان افزایش پیدا می کند.

نرخ 8680 برابری درهم به دلار، ارزش دلار را 700 تومان بالاتر از قیمت اسمی دلار تهران نشان داد. در واقع آنچه در بازار می بینیم افزایش همه عوارض مرزی بود اما پایتخت واکنش دیگری داشت، دلیل آن چه بود؟

دلیل پایین نگه داشتن دلار در تهران

برخی تجار می گویند با توجه به اخبار برجام، واکنش در مرز عادی است و در تهران به دلیل تزریق بالا، نرخ پایین نگه داشته شد. اما برخی نیز گفتند که با وجود اخبار منفی، دلار حرکت چندانی نداشته است و این می تواند مهم باشد.

برخی نیز می گویند این وضعیت نشانه های متعددی را نشان می دهد که یکی از آنها این بود که بازارساز به هر قیمتی تلاش می کند نرخ را در تهران کنترل کند و این بدان معناست که در زمان مناسب و با اخبار منفی، دلار به یکباره سقوط می کند. به او منتهی می شود.

READ  دلار پارسال چند، امسال چند؟/ وضعیت ارز در بازار

نفوذ بازارساز بر بازار

وضعیت دیگر این است که بازارساز قدرت خود را به بازار دیکته می‌کند و نشان می‌دهد که حتی می‌تواند برای مدیریت انتظارات و جلوگیری از ورود خریداران خرد به بازار، نرخ را پایین‌تر از حالت عادی خود نگه دارد.

البته آنها نشانه دیگری از این وضعیت را می خوانند و آن این است که بازارساز تمام توان خود را در کنترل خود می گذارد و در این صورت اگر خبر آنطور که بازارساز انتظار دارد به بیرون در نیاید، ریسک را افزایش می دهد.

آیا کانال دلار و نیما را عوض می کنید؟

اما در سمت رسمی بازار، نرخ ترکیبی و نیما در یک قدمی تغییر کانال قرار دارند.

مدت زمان حباب ارز چقدر بود؟

ارز اتحادیه 15 میلیون و 50 تومان، ارز رفاهی 15 میلیون و 250 هزار تومان و ارز بازار 15 میلیون و 100 هزار تومان بود. حجم حباب همچنان بالا و حدود 2 میلیون و 135 هزار تومان بود.

اتاق های معاملات دلار بسته شد

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما هیچ برنامه ای برای مذاکرات بیشتر نداریم و همچنین گفت که مذاکرات دوحه فرصتی بود که ایران از دست داد. بیانیه ای که مسئولان مذاکرات کشور علیه او می گویند. روزنامه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه به دو روایت متفاوت از مذاکرات دوحه واکنش نشان داد و عنوان کرد: آمریکا، وقتمان را کاملا تلف کردیم، ایران، مذاکرات مثبت بود.

اتاق های معاملات دلار تا بعد از عید قربان تعطیل بود. پله آهنی نیز تا دوشنبه تعطیل است. بازار امارات به مدت 5 روز تعطیل است و حمل و نقل انجام نمی شود.

READ  این خودرو ۸۰ میلیون گران شد/ آخرین قیمت پژو و دنا در بازار

فشار بر اپراتورهای طبقه معاملاتی

برخی می گویند که اگر تقاضا برای درهم قبل از تعطیلات افزایش نیابد، احتمالاً بعداً افزایش خواهد یافت. صرافی ها درباره عید قربان هم می گویند که در سال های اخیر قبل از عید در بازار رنج بود و بعد از آن هم رنج باقی است.

برخی نیز می گویند این وضعیت بازار به معنای نامشخص بودن روند و نوسانات شدید است. این به دلیل معاملات سطحی و فشار بر معامله گران بازار بود.

بحث هایی در مورد هزینه کف و سقف تابستانی انجام شد. سکه 6 میلیونی از 13500000 تا 14 میلیون تومان یا سکه 2000000 سطح 5700000 تومان است. البته این صحبت‌ها هر از چند گاهی در بازار اتفاق می‌افتد که در کنار بازار نیز افزایش می‌یابد تا چیزهای زیادی به بازار بیاورد. اما نمی توان خیلی روی آن تکیه کرد.

کانال بیدار دلار فاش شد

سهم دلار روز چهارشنبه در بازار بین 29 هزار و 900 تومان تا 30 هزار و 300 تومان و حتی بیشتر فروخته شد اما تنها نرخی که خریدار داشت 29 هزار و 900 تومان بود.

نکته جالب این است که کانال جدیدی به کانال های دلاری اضافه شده است. کانال دلار بر این اساس که این نرخ را در هر لحظه گزارش می کند. تعداد کارمزدها به حدی افزایش یافته که روند هر کدام متفاوت شده و به این ترتیب بازار ارز دیگر یک نمایندگی واحد نیست و هر نمایندگی کارمزد خود را دارد.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا