آیا پاکستان به سمت بی ثباتی و ناآرامی پیش می رود؟

مجلس نمایندگان پاکستان قرار است در اوایل ماه آوریل رای عدم اعتماد به دولت عمران خان را بررسی کند. در 8 مارس، ائتلافی از احزاب مخالف سرکوب دولت اقتصادی عمران خان را آغاز کردند.

در 28 مارس، نایب رئیس مجلس نمایندگان با رای عدم اعتماد موافقت کرد و جلسه ای را برای 4 آوریل (فردا دوشنبه 24 فروردین) تعیین کرد.

اگر 172 نماینده از 342 نماینده مجلس نمایندگان به رای عدم اعتماد به دولت عمران خان رای مثبت دهند، این موضوع تایید خواهد شد. اگر قانونگذاران به عمران خان اعتماد نکنند، او پست خود را به عنوان نخست وزیر پاکستان از دست خواهد داد و پارلمان باید جانشین خود را تعیین کند.

تحریر الانصاف و متحدانش در حال حاضر دارای 178 کرسی در پارلمان هستند، اما به نظر نمی رسد که همه اعضای این احزاب از ریاست جمهوری خان حمایت کنند. بر اساس اعلام تحریر الانصاف 155 کرسی، جنبش متحد کاوامی پاکستان هفت کرسی، مسلم لیگ پاکستان شاخه پنج کرسی کام، عوامی بلوچستان پنج کرسی، ائتلاف بزرگ دموکراتیک سه کرسی، حزب مسلم لیگ عوامی یک کرسی، جمهوری ایران یک کرسی و یک مستقل اعضای اصلی ائتلاف حاکم هستند. همزمان، مخالفان 162 کرسی پارلمان پاکستان را در اختیار دارند.

انگیزه اصلی اقدامات مخالفان علیه دولت عمران خان، شاخص های اقتصادی از جمله افزایش تورم و همچنین اقدامات ریاضتی نامطلوب دولت بود. دولت خان زمانی که در سال 2018 به قدرت رسید، کسری بودجه زیادی را به ارث برد. اقتصاد پاکستان به شدت به واردات وابسته است و دولت در ماه های اخیر بخش عمده ای از ذخایر واردات انرژی خود را خرج کرده است.

اگرچه صندوق بین المللی پول تا ژانویه 2022 به حمایت از دولت پاکستان ادامه داد، اما تورم در این ماه به 13 درصد رسید و ارزش روپیه 30 درصد نسبت به سال 2018 کاهش یافت. همزمان، مخالفان دولت عمران خان او را به دادن حاکمیت بین الملل متهم کردند. صندوق پول و حاکمیت اقتصادی.

افزایش قیمت نفت خام به دلیل جنگ در اوکراین عامل اصلی تشدید مشکلات اقتصادی پاکستان بوده و زمینه را برای ناآرامی های اجتماعی به دلیل افزایش هزینه های زندگی فراهم کرده است.

در تلاش برای افزایش محبوبیت خود، دولت خان بسته ای را پیشنهاد کرد که شامل کاهش مالیات و یارانه برق بود، اما شرایط سیاسی و اجتماعی کشور را بهبود بخشید.

READ  دیدار باقری کنی با مقامات روسیه پس از دیدار در دوحه

پاکستان در سال 2019 قراردادی به ارزش 6 میلیارد دلار با صندوق بین المللی پول امضا کرد. در حالی که این برنامه به حالت تعلیق درآمد، در ژانویه 2022 با تصویب قوانین بحث برانگیز دولتی که مالیات ها و قیمت برق را در راستای اصلاحات اقتصادی صندوق بین المللی پول افزایش می دهد، از سر گرفته شد. اینها شرایط صندوق بین المللی پول برای وام دادن به اسلام آباد بود.

کسری بودجه دولت پاکستان برای هشت ماه اول سال مالی 2022 حدود 12 میلیارد دلار برآورد شده است. اما برخی برآوردهای دیگر نشان می دهد که کسری بودجه می تواند تا سال 2022 به 20 میلیارد دلار یا 6 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور افزایش یابد. کسری بودجه دولت پاکستان در ماه مارس هشت درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برآورد شده است. پیش بینی می شود تورم در این کشور در ماه های آینده بین 11 تا 12 درصد باقی بماند.

به نظر می رسد قدرت عمران خان به دلیل خروج برخی از اعضای ائتلاف وی رو به کاهش است. بسیاری از اعضای ائتلاف حاکم او در پارلمان در خطر هستند و برخی از قانونگذاران پاکستانی قصد دارند به نخست وزیر رای عدم اعتماد بدهند. در همان زمان، عمران خان آمریکا و متحدان غربی آن را به تلاش برای سرنگونی دولتش متهم کرد و دلیل آن را موضع بی طرف اسلام آباد در جنگ اوکراین دانست.

اظهارات مداخله خارجی در امور داخلی پاکستان رایج است و پایگاه طرفدار نخست وزیری به این نظریه معتقد است.

استفاده خان از این داستان (که شامل نگرانی های امنیتی نیز می شود) می تواند نخست وزیر را در رای عدم اعتماد شکست دهد و راه را برای حمایت مستقیم یا غیرمستقیم ارتش از مخالفان هموار کند.

در یک سخنرانی در 27 مارس، خان اعلام کرد که “توطئه ای با بودجه خارجی” علیه دولت در حال انجام است و او می تواند آن را ثابت کند.

در 28 مارس، یکی از رهبران مسلمان اتحادیه، قائد اعظم، و پنج تن از مردم بلوچستان اعلام کردند که در جریان رای اعتماد به دولت، به عمران خان رای نخواهند داد. دو روز بعد، هر هفت عضو جنبش متحد کاوامی در پاکستان که در ائتلاف حاکم بودند، اعلام کردند که به عمران خان رای نخواهند داد. در روزهای اخیر، اپوزیسیون 176 رای برای سرنگونی عمران خان به دست آورده است.

READ  پاکستان از آزمایش موفقیت آمیز موشک بالستیک خبر داد

چه عمران خان در قدرت بماند یا نه، بی ثباتی سیاسی، مقابله با بحران اقتصادی پاکستان را دشوار خواهد کرد. اگر خان موفق به کسب مجدد رای اعتماد شود، دولت او تا انتخابات عمومی بعدی در سال 2023 در قدرت باقی خواهد ماند. این وضعیت تا حد زیادی ادامه خواهد یافت و دولت می تواند سیاست خود را با هماهنگی صندوق بین المللی پول پیش ببرد. همچنین برای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و توسعه پروژه‌های نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی به ثبات نیاز است.

با این حال، حتی در صورت تداوم وضعیت کنونی، به دلیل عمق بحران اقتصادی پاکستان، خطرات سیاسی و اجتماعی بالا خواهد بود و همزمان فشار مخالفان تشدید خواهد شد.

اما اگر عمران خان نتواند از پارلمان رای عدم اعتماد کسب کند، قانونگذاران باید نخست وزیر جدید را منصوب کنند. در این صورت اعضای ائتلاف حاکم با چالش های حقوقی و قضایی مواجه خواهند شد و لازم است کمیسیون انتخابات و قوه قضائیه نیز درگیر آن شوند.

حتی اگر اپوزیسیون به دنبال تشکیل دولت باشد، انتخابات زودهنگام لازم است زیرا بین مخالفان اختلاف وجود دارد. این امر منجر به بی ثباتی سیاسی بیشتر در پاکستان خواهد شد که بحران اقتصادی کنونی را تشدید خواهد کرد. دولت جدید احتمالاً توافق‌های قبلی با صندوق بین‌المللی پول را رد خواهد کرد و اقدامات پرهزینه‌ای را که قبلاً محبوبیت داشت، اجرا می‌کند، که در نهایت منجر به از دست دادن اعتماد سرمایه‌گذاران به پاکستان و توانایی آن در جذب بودجه از سایر نهادهای بین‌المللی می‌شود. شدت کاهش خواهد یافت.

از سوی دیگر، تشکیل حکومتی به رهبری احزاب مخالف می تواند موجب ناآرامی اجتماعی شود و طرفداران عمران خان را به خیابان ها بکشاند. حامیان به رای عدم اعتماد اعتراض می کنند و به ساختمان های عمومی و خصوصی آسیب می رسانند و با پلیس درگیر می شوند.

در یک سناریوی بعید و پرخطر، ارتش پاکستان می تواند قدرت را به دست گیرد تا به بن بست سیاسی کشور پایان دهد. این البته حداقل است، زیرا ارتش تاکنون تا حد زیادی از درگیری های سیاسی در کشور اجتناب کرده و از جانبداری اجتناب کرده است.

حتی اگر ارتش پاکستان به طور موقت زمام امور را در دست بگیرد، روند دموکراتیک و نهادهای قانونی کشور تضعیف خواهد شد.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا