آیا ملک از متغیرهای دهک خانوار حذف شده است؟ | ظلم به غیر مالکان


هفته گذشته تلاش دولت برای حذف ارز ترجیحی آغاز شد. بر این اساس دو مرحله یارانه نقدی به مردم پرداخت شد. این روند تا زمانی که دولت بتواند زیرساخت های لازم را برای کاربرگ الکترونیکی فراهم کند ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که در طرح جدید دولت گفته شده به 72 میلیون نفر یارانه پرداخت کرده است اما پیش از آن حدود 77 میلیون نفر یارانه نقدی دریافت کرده بودند. در واقع همزمان با طرح دولت برای ساماندهی یارانه ها و حذف یارانه های پایه، تعداد قابل توجهی از افرادی که یارانه نقدی دریافت می کردند حذف شده اند.

نظام اجتماعی ایران سیستمی است که از طریق آن حذف طبقه بندی می شود که متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص اعتراضات به غیرنظامی شدن در پاسخ به شبهات مطرح شده درباره معیار غیرنظامی شدن گفت: مالکیت ملاک ضوابط غیرنظامی شدن یارانه ای نیست.

وزیر دولت سیزدهم دلیل این موضوع را عدم اطلاع رسانی سامانه از طریق سامانه های املاک عنوان کرد.

یکی از سامانه هایی که می تواند اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار وزارت رفاه قرار دهد سامانه املاک و مسکن است. بر اساس قانون مالیات بر خانه های خالی، وزارت راه و شهرسازی مسئولیت ساخت و راه اندازی سامانه املاک و مسکن را بر عهده دارد. بر این اساس، سامانه باید اطلاعات مسکن خالی را جمع آوری کرده و اقلامی را که طبق قانون خالی شناخته شده اند به سازمان امور مالیاتی اعلام کند.

READ  مصرف بنزین خودروهای داخلی 2 برابر استاندارد جهانی / قاچاق تخمینی روزانه 10 میلیون لیتر گازوئیل

بر اساس این اطلاعات، سازمان امور مالیاتی نیز باید در مهلت قانونی (تیرماه) نسبت به اخذ مالیات از خانه های خالی اقدام کند.

در واقع سامانه املاک و مسکن باید حاوی اطلاعات تمامی املاک کشور باشد و در صورت خالی بودن هر یک از واحدها بر اساس ضوابط قانونی باید به سازمان امور مالیاتی ارجاع شود. با توجه به این مشکل می توان از اطلاعات موجود در این سامانه برای شناسایی املاک مربوط به افراد نیز استفاده کرد چرا که باید از این سامانه به عنوان مرجع شناسایی املاک در کشور استفاده می شد.

لازم به ذکر است که در اواخر سال 1400 سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که حدود 480000 ملک مشمول مالیات بوده که برخی از آنها دارای چندین ملک هستند. مجموع کل واحدهای خالی اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی 568 هزار واحد است. واحدهای مشمول مالیات شهرهای بالای 100 هزار نفر بیش از چهار ماه است که خالی اعلام شده است. کل مالیات تعیین شده 480000 واحد رایگان نزدیک به 3800 میلیارد تن است.

سامانه اطلاعات املاک و اطلاعات مسکن به وزارت رفاه نرسیده است؟

حال با توجه به اظهارات وزیر رفاه این سوال پیش می آید که چرا از اطلاعات این سامانه استفاده نشده است؟ در این راستا دو دلیل را می توان در نظر گرفت، یکی اینکه وزارت راه و شهرسازی تمایلی به ارائه اطلاعات سیستماتیک به وزارت رفاه اجتماعی ندارد، همان موضوعی که اغلب در مورد عدم ارائه اطلاعات از کشورهای مختلف مطرح می شود. آژانس ها

مورد دوم نیز ممکن است مربوط به نامشخص بودن اطلاعات این سامانه باشد. با توجه به اینکه زمان زیادی از تاسیس و راه اندازی سامانه املاک و مسکن نمی گذرد و هر سامانه برای رسیدن به بلوغ اطلاعات و کاهش ضریب خطا در اطلاعات به مدت زمانی نیاز دارد، همچنان امکان استفاده از اطلاعات وجود دارد. از این سیستم در این موضوع که بسیار حساس است. ارائه نشده است.

READ  آیا تهران دوشنبه تعطیل است؟

در هر صورت املاک و مستغلات یکی از معیارهای مهم در تعیین دهک خانوارها است و عدم توجه به اطلاعات در این زمینه می تواند موجب ظلم خانوارهایی شود که صاحب خانه نیستند و هزینه های زیادی از این مکان انجام دهند، اما به دلیل موارد دیگر. شاخص های تعیین شده توسط یارانه های دریافتی.

به همین دلیل لازم است اطلاعات حوزه املاک در اسرع وقت توسط دستگاه های مسئول در اختیار وزارت رفاه قرار گیرد و این وزارتخانه در اسرع وقت نسبت به تکمیل اطلاعات سامانه اجتماعی ایران اقدام کند.

223227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا