آیا قیمت خودرو همچنان در حال افزایش است؟ / Zave: افزایش تیراژ خودرو یک رویا است

فربد زاوه در گفت و گو با خبرآنلاین درباره پیش بینی بازار خودرو در سال 1401 اظهار داشت: وضعیت کلی اقتصاد ایران و البته جهان در سال 1401 تورم است اما میزان این تورم بستگی به سیاست ها و نگرش ها دارد.

وی افزود: بازار خودرو در داخل کشور به دلیل فشار انبساط پولی و کسری بودجه و تورم خارج به دلیل کاهش تولید به دلیل تاج و جنگ اخیر روسیه و اوکراین افزایش خواهد یافت.

این کارشناس خودرو تصریح کرد: سیاست های داخلی متاثر از رویکرد ما به برجام، حجم و گستره فعالیت های اقتصادی پس از برجام، کنترل هزینه های دولتی و اداری و رقابت های سیاسی داخلی است. در خود بخش خودرو، سیاست های وزارت صمت عامل موثری در بازار است.

زاوه گفت: تا به امروز چشم‌انداز روشنی درباره برجام و همکاری‌های بین‌المللی وجود ندارد و البته رای ممتنع اخیر در مجمع عمومی سازمان ملل در محکومیت روسیه به دلیل حمله به اوکراین می‌تواند جرقه‌ای برای استقلال ایران از روسیه باشد. در هر صورت، مشخص نیست که آیا تعاملات بین المللی شکل می گیرد یا همچنان بر مدافعان سیاست انتزاعی حکومت می کند.

بیشتر بخوانید: قیمت های عجیب خودروهای 1401 در بازار / جدیدترین قیمت پژو پارس، سمند و دناپلاس

بازار خودروهای لوکس میلیاردی در ایران / قیمت شاسی بلندهای جذاب را در بازار مشاهده کنید

نشانه های افزایش بودجه

وی خاطرنشان کرد: کاهش دولت تنها نشانه این نیست که بودجه 1401 و رویکرد مجلس و دولت به گسترش در حوزه های غیر ضروری است.

این کارشناس خودرو افزود: مشکلاتی مانند افزایش نجومی بودجه های کنترل فضای مجازی، طرح های دفاعی و … نشان می دهد که دولت و مجلس اولویتی برای کاهش هزینه های اجرایی کشور ندارند که باعث تورم در کشور می شود.

READ  خبر مهم وزیر کار درباره زمان سهمیه بندی کالاها/کالاهای اساسی؟

زاوه با بیان اینکه رویکرد جزئی وزارت صمت نیز آزاردهنده و عجیب است، افزود: از ایجاد معاونت خودرو در وزارت صمت تا وعده هایی مانند تولید یک میلیون و 600 هزار خودرو در سال آینده تکراری است. روند مدیریت صنعت خودروسازی در دهه 80. از ساخت خط سنگال نیست و در شرایط سخت کنونی، در دست گرفتن امور برای همین افراد خطرناک است.

وی گفت: وزیر صمت باید واقع بین باشد و تولید ناتمام 170 هزار نسخه ای سال گذشته را تکرار نکند و بر تحقق رویاها و آرزوها پافشاری کند.

این کارشناس صنعت خودرو خاطرنشان کرد: با توجه به کمبود لوازم الکترونیکی در دنیا، افزایش تیراژ یک رویا است.

آیا قیمت خودرو همچنان در حال افزایش است؟  / Zave: افزایش تیراژ خودرو یک رویا است

تاثیر واردات خودرو بر بازار

زاوه ادامه داد: در عین حال ریشه تورم ایران پولی است. حل مشکل تورم پولی با افزایش گردش غیرممکن است. علاوه بر این، روند فعلی اقتصاد ایران ممکن است با افزایش گردش مالی منجر به وخامت بیشتر قیمت ها شود.

وی افزود: واردات خودرو با سقف عجیب 25 هزار یورو بازدهی کمتری خواهد داشت. این در حالی است که با محدودیت های خدمات پس از فروش و نگاه فوق العاده انحصاری تیم وزارت صمت، بازار خودروهای وارداتی در سال آینده شاهد رونق و رقابت واقعی نخواهد بود و تنها محصولات کم ارزش چینی و در نهایت چند ژاپنی کره ای کوچک به چشم می خورد. محصولات در بازار باشد.

این کارشناس صنعت خودرو یادآور شد: منتظر اصلاح نباشید تا امانتداری و توهم ناپختگی مردم در نزد مسئولان برطرف شود.

زاوه خاطرنشان کرد: قیمت ها در سال 1401 قطعاً افزایش می یابد، اما اندازه این افزایش بسته به نحوه اداره کشور و ادامه یا تغییر سیاست ها بین 20 تا 45 درصد متغیر است.

READ  بانک مرکزی جزئیات پرداخت جهش تولید مسکن را تشریح کرد

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا