آیا سه عامل بر قیمت نان تاثیر دارد/ آیا نان گران می شود؟


نان گران است؟ پاسخ بسیاری از نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی به این سوال تا پایان اسفند سال گذشته منفی بود، اما شرایط زمانی پیچیده شد که قیمت خرید تضمینی گندم افزایش یافت و آرد نیز به دلیل افزایش قیمت خرید تضمینی گندم افزایش یافت. .

افزایش قیمت گندم متعاقباً تأثیر مستقیمی بر قیمت محصولات وابسته مانند آرد، نان، ماکارونی، بیسکویت، شیرینی و … خواهد داشت.

البته پیش از این نیز اخباری مبنی بر تغییر مکانیسم پرداخت یارانه نان در رسانه ها منتشر شده بود.

سال گذشته سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه از تصمیم دولت برای توزیع کارت نان بین شهروندان خبر داد. خیلی زودتر از حد انتظار این خبر از سوی مسئولان تکذیب شد و حتی روابط عمومی این سازمان نیز اعلام کرد که کارت نان صادر نمی شود.

اما زنجان به عنوان پایلوت نان جدید انتخاب شد و در نتیجه شمارش معکوس برای تغییر معادلات در حوزه نان آغاز شد.

قیمت خرید تضمینی گندم افزایش یافت

اگرچه رئیس بنیاد ملی گندم کاران اعلام کرد افزایش قیمت خرید تضمینی گندم تاثیری بر قیمت نان و آرد نخواهد داشت، اما پس از این تصمیم قیمت گندم صنفی و صنعتی از 2700 تن به 12 تن افزایش یافت. هزار تومان. اکنون بررسی ها نشان می دهد که قیمت آرد حداقل 57 درصد افزایش یافته است.

یکی از اعضای شورای عالی قیمت گذاری گندم گفت: قیمت آرد در بازار تغییر محسوسی داشته و ورود به این حوزه بر عهده نهادهای نظارتی است. گندمی که کشاورزان آن را به قیمت یازده هزار و پانصد تن خریداری کردند، هنوز به آرد تبدیل نشده است. بنابراین نباید شاهد افزایش شدید قیمت آرد در بازار باشیم.

READ  عکس بنز لوکس با شماره ملی / بنزی که احمدی نژاد آخرین مجوز واردات آن را به بازیکنان تیم ملی داد!

علیکولی ایمانی با اشاره به دلایل افزایش قیمت آرد صنعتی و صنعتی، گفت: آرد چند نوع در بازار وجود دارد. آرد نوع اول آرد دولتی است و به نانوایی هایی داده می شود که قیمت این آرد را تغییر نداده اند. قیمت این آرد بر اساس هر کیلوگرم گندم 665 تن تعیین شده است. آرد نوع دوم آرد نان نیمه آزاد است که به ازای هر کیلوگرم گندم نهصد تن قیمت دارد.

وی با بیان اینکه آرد صنفی و صنعتی بر اساس دو هزار و هفتصد تن گندم محاسبه شد، خاطرنشان کرد: پس از افزایش قیمت تضمینی گندم، دولت به این نتیجه رسید که تولیدکنندگان ماکارونی دو هزار و هفتصد تن گندم خریداری می کنند. گندم و صادرات آن؛ یعنی اصناف و صنعت از دولت یارانه می گیرند و محصولات صادر می کنند، اما یارانه ای که می دهند به درد دولت و مردم نمی خورد. از این رو شورای عالی گندم تصمیم گرفت این صنف را از دریافت یارانه گندم حذف کند.

قیمت نان صنعتی چقدر است؟

رئیس اتحادیه نان صنعتی از رسیدن قیمت هر کیلوگرم آرد برای تولید نان صنعتی به 16 هزار تن خبر داد.

محسن لزومیان در این خصوص گفت: در نتیجه قیمت هر قطعه نان صنعتی بدون احتساب سایر هزینه های کارآمد در قسمت تمام شده تولید، حداقل سه برابر می شود.

او پیش بینی می کند؛ حداکثر تا هفته آینده اثر این افزایش در قیمت های بالای بازار نمایان خواهد شد.

لزومیان با تاکید بر اینکه افزایش قیمت نان صنعتی با شرایط اقتصادی مردم همخوانی ندارد، پیش بینی کرد تقاضا برای نان صنعتی در کشور کاهش چشمگیری داشته باشد.

READ  قیمت بلیت هواپیما به حالت قبل برگشت / اطلاعیه وزارت اطلاعات به شرکت خودروسازی

وی افزود: با توجه به ناتوانی نان صنعتی در رقابت با نان سنتی، تعطیلی نانوایی های صنعتی مشخص می شود و این به معنای زیان دهی سرمایه های کلانی است که بیشتر آن با وام های بانکی تامین می شود.

نان سنتی گران است؟

جعفر گادری، عضو کمیسیون تلفیق بودجه، پیش از این تاکید کرده بود که در سال 1401 قیمت نان با نرخ قبلی از کارت نان توزیع شده بین مردم کسر می شود، اما قیمت جدید به نانوا پرداخت می شود. سخنان او نوعی سهمیه نان را تایید می کرد اما در نهایت مشخص نشد قیمت نان چقدر خواهد بود.

اکنون اما به نظر می رسد قیمت نان تحت تاثیر سه اتفاق مهم است: اول حذف 4200 تنی. نیمه تعطیل و مات است و دوم افزایش قیمت خرید گندم است. با این حال، مشکل سوم افزایش قیمت جهانی گندم تحت تأثیر جنگ روسیه و اوکراین است. در نهایت باید اذعان داشت که قیمت نان در آستانه تغییر است و به زودی قیمت این کالای اساسی در نان خوارترین کشور جهان افزایش خواهد یافت.

223223


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا