آیا دستور برجام برای بایدن از دست رفت؟

به گزارش خبرآنلاین، تریتا پارسی در مقاله ای برای MSNBC نوشت:

دولت بایدن اخیراً گامی خطرناک برای نزدیک شدن به جنگ با ایران برداشته است. بنا بر گزارش‌ها، ایالات متحده به تمرینات نظامی اسرائیل برای حمله به ایران پیوسته است و این پرسش‌ها را در مورد سیاست بایدن در قبال توافق هسته‌ای با ایران ایجاد کرده است.

این اولین بار است که هواپیماهای آمریکایی در بارگیری جنگنده‌های اسرائیلی برای حمله به ایران شرکت می‌کنند. این نشان می‌دهد که بایدن، از میان همه روسای جمهور سابق آمریکا، علیرغم وعده بازگشت به شورای امنیت سازمان ملل، با موافقت اسرائیل برای آغاز جنگ با ایران پیش رفته است.

تهران عملاً هرگونه حمله اسرائیل را به عنوان اعلان جنگ ایالات متحده می پذیرد… این یک اختلال جدی در سیاست های ایالات متحده در گذشته است و تمایل ظاهری بایدن برای ایستادن در پشت افراط گرایی اسرائیل علیه ایران بیشتر با دیدگاه های ترامپ در مورد ایران مطابقت دارد. با سیاست دوران اوباما یا حتی بوش. دولت اوباما سخت کار می کند تا از تهاجم اسرائیل به ایران جلوگیری کند، با توجه به اینکه اقدامات اسرائیل به جنگ منطقه ای دامن می زند که می تواند به درگیری عمیق تر ایالات متحده در خاورمیانه منجر شود.

دولت اوباما آشکارا اعلام کرده است که با ماجراجویی های اسرائیل مخالف است تا به تهران نشان دهد که ایالات متحده چنین رویکردی را تایید نمی کند. در واقع، کاخ سفید اوباما بارها اسرائیل را تحت فشار قرار داده است تا حداقل قبل از اقدام نظامی علیه ایران، بهانه قانع کننده ای به ایالات متحده ارائه دهد (البته اسرائیل مخالفت کرد). حتی جورج دبلیو بوش که خود سیاست سختی علیه ایران داشت، طرح های اسرائیل علیه ایران را رد کرد.

READ  کاتن: پوتین وکیل بایدن در مذاکرات وین بود!

من معتقد نیستم که بایدن خواهان جنگ با ایران باشد. من همچنین معتقد نیستم که اسرائیل بخواهد به ایران حمله کند. به همین دلیل، مشخص نیست که چرا بایدن با دخالت آمریکا در رزمایش‌های اسرائیل موافقت کرد.

با این حال، این مطابق با مدل است: بایدن به شدت از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای انتقاد کرد و سیاست فشار حداکثری او را که به دنبال به زانو درآوردن ایران از طریق تحریم‌های بی‌سابقه است، رد کرد. با این حال، هجده ماه پس از روی کار آمدن بایدن، هیچ نقطه عطفی در کارزار برای فشار حداکثری وجود نداشته است. مجموعه ای از عوامل – از عدم تمایل به پرداخت بهای سیاسی در این زمینه تا اجتناب از درگیری آشکار با اسرائیل – ممکن است رویکرد نادرست بایدن را توضیح دهد.

سوال این است: بایدن تا کی می تواند به سیاست شکست خورده ترامپ در قبال ایران بچسبد بدون اینکه مسئولیت ادامه شکست آن را بر عهده بگیرد؟

حتی اکنون هم واشنگتن و تهران بی جهت در گوشه ای از سپاه پاسداران و لیست تروریستی آمریکا محبوس شده اند. هر دوی آنها معتقدند شکست در این زمینه از نظر سیاسی بسیار پرهزینه خواهد بود، هرچند فروپاشی برجام دردسرهای بیشتری را برای دو طرف به همراه خواهد داشت. اما در اینجا دوباره شاهد مدلی هستیم که در آن تیم بایدن از اقدامات ترامپ انتقاد می کند، اما از تغییر این رویکرد اجتناب می کند.

در صورت فروپاشی برجام، محتمل ترین گزینه یا دستیابی ایران به بمب هسته ای یا وقوع جنگ است. بایدن مسئولیت هر دو عواقب فاجعه بار را بر عهده خواهد گرفت و دیگر نمی تواند ترامپ را سرنگون کند، اگرچه این شومن تلویزیونی نیز مسئولیت روشنی برای خروج از برجام داشت.

READ  هشدار بایدن به شرکت های نفتی: دست از سودجویی در جنگ بردارید

حتی برخی از نزدیکترین متحدان آمریکا در اروپا صبر خود را با بایدن از دست می دهند. کارل بیلت، نخست وزیر سابق سوئد و خاویر سولانا، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اخیرا بایدن را به انفعال در قبال ایران متهم کردند. انریکه مورا، مذاکره کننده فعلی اتحادیه اروپا که به عنوان میانجی بین بایدن و تهران عمل می کند، یکی از کسانی بود که این مقاله را در توییتر به اشتراک گذاشت. پیام به بایدن واضح بود: شما به زودی مسئول این رویکرد خواهید بود.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا