آیا تغییری در خط تجارت انرژی/ایران در ازای نفت بیت کوین رخ خواهد داد؟


آمریکایی ها و اروپایی ها می خواستند با اعمال تحریم های نفتی و اقتصادی علیه روسیه، تنش بین روسیه و اوکراین را کاهش دهند. اما دیروز روسیه پیامی در ازای فروش انرژی به جای پول نفت، روبل و بیت کوین دریافت کرد.

برخی کشورها مانند آمریکا و انگلیس تحریم هایی را علیه نفت و گاز روسیه اعمال کرده اند. روسیه بعداً هشدار داد که در صورت ادامه تحریم ها، مسکو خط لوله اصلی گاز خود به آلمان را خواهد بست. در نهایت اتحادیه اروپا و به ویژه آلمان گفته است که از آمریکا در اعمال تحریم های نفتی پیروی نخواهد کرد.

معاون نخست وزیر روسیه گفت که اگر این اتفاق بیفتد، قیمت نفت به 300 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

چرا ایران به جای پول نفت رمزارز نمی گیرد؟

مشکل اصلی ایران در مبادلات نفت تحریم است. تحریم ها سال هاست که مشتریان نفت ایران را از خود دور کرده است. پس از اعمال تحریم های ترامپ، بسیاری از کشورها خرید نفت خود از ایران را کاهش داده اند. به عنوان مثال، کره جنوبی، هند و ژاپن از جمله مشتریان نفت ایران بودند که با اعمال تحریم های جدید خرید نفت از ایران را متوقف کردند.

حتی چین، بزرگترین مشتری نفت ایران، خرید نفت از ایران را در ماه های سپتامبر و فوریه کاهش داد. اتاق بازرگانی تهران در سپتامبر سال گذشته اعلام کرد که چین خرید نفت از ایران را 99 درصد کاهش داده است.

به عنوان مثال اخیراً که کاخ سفید برخی از این تحریم ها را لغو کرد، زمزمه بازگشت برخی کشورها مانند کره جنوبی و هند به بازار ایران دوباره مطرح شده است.

READ  تعطیلی موقت فرودگاه های تهران در تاریخ 9 فروردین

اما آیا ایران نیز مانند روسیه می تواند در ازای پول نفت بیت کوین دریافت کند؟ رویترز اخیرا گزارش داده است که ارزهای دیجیتال به دولت ایران در دور زدن تحریم ها و واردات کالا کمک کرده اند. بر اساس همین گزارش می توان نتیجه گرفت که ایران در ازای پول نفت بیت کوین دریافت کرده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش پیش از این گفته بود: حدود 15 هزار کد حفار ارزی با خرید 15 مگاوات برق در کیش مشغول به کار هستند. اگر بانک مرکزی اجازه دهد، امکان واردات خودرو با ارز دیجیتال برای این سه منطقه آزاد وجود دارد و مشکل خودرو حل می شود.

گزارش ها حاکی از آن است که ایران در یکی دو سال اخیر توجه ویژه ای به استخراج ارزهای رمزنگاری شده داشته است، یعنی استخراج ارزهای دیجیتال تنها با اخذ مجوزهای قانونی امکان پذیر است.

بانکداری کشور را مجبور کرده به جای پول نفت، کالاهایی مانند چای و پشم بخرد. اگر ایران به جای نفت، بیت کوین دریافت کند، می توان تصور کرد که وضعیت در مبادلات نفتی ایران بهتر خواهد شد. ایران در سال های گذشته مجبور بود به جای پول نفت، کالاها را تصفیه کند.

223223


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا