آیا تعرفه آب، برق و گاز تغییر می کند؟


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بر اساس بند (ک) تبصره (15) قانون بودجه سال 1401، وزارتخانه های نفت و نیرو موظفند تعرفه آب، برق و گاز مشترکان را در سال جاری در چنین شرایطی تغییر دهند. به لحاظ احترام به مناطق جغرافیایی کشور. خانوارهای مستحق و فقیر تحت پوشش کمیته مددکاری امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی معادل صفر، مشترکان الگوی مصرف یارانه ای، مشترکان پرمصرف بالای الگوی مصرف غیریارانه ای و بر اساس الگوی یارانه ای افزایش تدریجی دارند.

طبق قانون، حقوق مشترکین با نرخ صفر بر اساس بعد خانوار محاسبه می شود. میزان افزایش تعرفه برای مشترکان بالارده بالاتر از مدل مصرفی نیز باید حداقل به اندازه ای تعیین شود که بار مالی تعرفه های رایگان مشترکان پایین رده را جبران کند و نیازی به تامین منابع جدید نداشته باشد.

وزارتخانه های نفت و نیرو نیز موظفند هر سه ماه یکبار گزارش اجرای این قانون را به کمیسیون های انرژی و اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارائه کنند.

قانون بودجه مقرر می دارد آیین نامه این بند به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های نفت و نیرو ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد. همچنین وزارت نفت پیش‌نویس آیین‌نامه بندهای مذکور را برای تهیه و تصویب هیأت وزیران ارائه کرده است که در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی و تصمیم‌گیری است.

براساس بند (م) تبصره (1) قانون بودجه سال 1401، مدل مصرف گاز طبیعی برای شرایط مختلف اقلیمی کشور حداکثر تا دو ماه پس از ابلاغ قانون، توسط وزارت نفت و در همکاری با سازمان برنامه و بودجه، وزارت راه و شهرسازی و سازمان ملی استاندارد تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

READ  چگونه ثروت پوتین در آتش جنگ سوخت؟

223227


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا