آیا تصمیم مورا راه را برای توافق هموار می کند؟

مهسا مژدهی: انریکه مورا دو ماه پس از اعلام توقف مذاکرات احیای برجام و بازگشت مذاکره کنندگان از وین، برای مذاکره با علی باقری راهی تهران شد. وی که مذاکرات را در وین هماهنگ می کند، در توییتی نوشت که هدف از این سفر تلاش برای حل اختلافات باقی مانده در مذاکرات برای احیای شورای امنیت سازمان ملل است. اما تنها هدف او صحبت با بیل مکانیکی نبود. خبرگزاری آلمان گزارش داد که مورا در این سفر با حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه ایران دیدار خواهد کرد. مذاکرات در وین با روی کار آمدن دولت بایدن در سال 2021 و خروج ترامپ از کاخ سفید با هدف احیای توافق هسته ای و لغو تحریم ها علیه ایران، در پی برخی رویدادهای اخیر بین المللی از جمله حمله روسیه به اوکراین و مناقشه تهران و واشنگتن آغاز شد. برخی از موضوعات باقی مانده در مذاکرات تا دستور بعدی به حالت تعلیق درآمد.

میانجیگری برای بازگشت به مذاکرات

دلایل مختلفی برای بن بست مذاکرات وین بیان می شود. اما یکی از اساسی ترین آنها، امتناع واشنگتن از حذف سپاه پاسداران از لیست سیاه تروریست ها است. ایالات متحده نه تنها شرط تهران مبنی بر ارائه طرحی از سوی سنای ایالات متحده برای دشوارتر کردن حذف سپاه از فهرست را رد کرده است. وال استریت ژورنال اخیراً به نقل از دیپلمات های غربی گزارش داده است که انریکه مورا با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران از تمایل خود برای حذف سپاه پاسداران از لیست منصرف شده است، آمادگی خود را برای سفر به تهران برای خروج از بن بست اعلام کرده است. تروریست ها اما فایننشال تایمز از طرح دیگری رونمایی کرده است که می گوید مورا به تهران پیشنهاد می کند برچسب تروریسم را از سپاه پاسداران حذف کند و آن را از لیست سازمان های تروریستی آمریکا حذف کند، اما در شرایط تحریم های اعمال شده بر زیرمجموعه آن، در جای خود باقی بماند. این چیزی است که واشنگتن بر آن اصرار داشت و از آن عقب نشینی نکرد. بلینکن مدت ها قبل از سفر گفته بود که حتی اگر سپاه پاسداران از لیست تروریست ها خارج شود، خبری از لغو تحریم ها علیه آن نخواهد بود. اما تهران صراحتاً لغو همه تحریم ها را در نظر گرفته است.

READ  عربستان سعودی: آماده کمک به حل بحران سیاسی در اوکراین هستیم

بیشتر بخوانید:

آیا پیشنهاد جدیدی برای ایران وجود دارد؟

آمریکا: ما هیچ ارتباط مستقیمی با ایران نداریم

90 درصد موضوعات در مذاکرات وین توافق شده است

به نظر می رسد اروپا اقداماتی را برای میانجیگری بین آمریکا و ایران انجام داده است. مورا به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات تهران احتمالاً پیشنهاداتی دارد. جوزف بورل در گفتگو با فایننشال تایمز درباره این سفر گفت اروپا به دنبال نیروی جدیدی برای ورود به بازار انرژی خود پس از جنگ اوکراین و تحریم‌ها علیه روسیه است. به همین دلیل از معاون خود خواست تا برای دومین بار طی دو ماه گذشته برای مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی به تهران برود. به نظر می رسد اکنون که اروپا باید به سرعت وابستگی خود به نفت روسیه را کاهش دهد، ایران برای کنترل آن باید وارد بازار انرژی شود و این امر اروپایی ها را به تلاش واداشته است.

سعید حاطب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اخبار منتشر شده در رابطه با سفر مورا به تهران و جزئیات این سفر گفت: مذاکرات برای رفع تحریم ها و احیای برجام ادامه دارد. در وین وقفه ای رخ داد، اما تبادل پیام از طریق هماهنگ کننده گفتگو صورت گرفت. سفر آقای مورا به تهران در این هفته پس از مکالمه تلفنی اخیر بین امیر عبداللهیان و بورل انجام خواهد شد. این بدان معنا نیست که پس از قطع شدن آنها پیام جدیدی می آید. ارتباطات بین ایران و آمریکا به طور مداوم از طریق اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکره رد و بدل می شود.

READ  اعلام هشدار و هشدار هوایی در سراسر اوکراین

مشخص است که مورا با پیامی از غرب به تهران سفر کرده است. اما در روزهای اخیر، آمریکا شایعات و کنایه های زیادی مبنی بر احتمال شکست مطرح کرده است. ند پرایس سخنگوی کاخ سفید گفت واشنگتن به نقطه ای رسیده است که برای دو سناریو آماده می شود: احیای توافق هسته ای موسوم به برجام یا جایگزینی «برابر». چنین اظهارنظرهایی ممکن است برای فشار بر تهران باشد. ایالات متحده قبلاً گفته است که پیشنهاد جدیدی را روی میز نخواهد گذاشت. اما مقامات ایرانی حذف سپاه از فهرست تروریست ها و حذف تمامی تحریم ها را شرط اصلی بازگشت به شورای امنیت می دانند. باید دید آیا تصمیم متوسط ​​انریکه مورا می تواند غرب و ایران را به هم نزدیک کند یا هماهنگ کننده وین باید دست خالی با تهران خداحافظی کند.

311312/49


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا