آیا با یارانه جدید قدرت خرید مردم افزایش می یابد؟


با وجود افزایش قیمت 4 کالای اساسی شامل مرغ، تخم مرغ، روغن و لبنیات از امروز (21 اردیبهشت) با محاسبات انجام شده، قدرت خرید 9 دهک افزایش یافته است. به عنوان مثال یک خانواده چهار نفره در دهک اول شهرستان، یک نفر 400 هزار تن و در مجموع یک میلیون و 600 هزار تن یارانه دریافت می کند. قیمت خرید مرغ، تخم مرغ، شیر، پنیر و انواع روغن از این خانواده قبل از تعدیل قیمت 241 هزار تن بود که با تغییر قیمت این اقلام به 568 هزار تن تغییر می کند. یعنی قیمت این خانواده 327 هزار تن افزایش یافته است. همچنین میزان خالص یارانه دریافتی از این خانواده نسبت به یارانه قبلی یک میلیون و 250 هزار تن افزایش یافته است که به این معنی است که قدرت خرید این خانواده در 4 کالای مذکور 923 هزار تن افزایش یافته است.

در دهک دوم شهری نیز محاسبات به همین صورت است. یعنی یک خانواده چهار نفره یک میلیون و 600 هزار تن یارانه دریافت می کند با این تفاوت که هزینه خرید اقلامی مانند مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن قبل از تعدیل قیمت برای آنها 336 هزار و 500 تن بوده است. که پس از این تعدیل به 803 هزار تن خواهد رسید و 466 هزار و 500 تن افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد. اما میزان افزایش خالص یارانه آنها یک میلیون و 250 هزار تن خواهد بود که به معنای افزایش قدرت خرید دهک دوم شهری به 783 هزار تن خواهد بود.

یک خانواده چهار نفره در دهک سوم شهرستان و همچنین دو دهک قبلی یک میلیون و 600 هزار تن یارانه دریافت می کنند. این دهک که قبل از افزایش قیمت 375 هزار تن برای خرید اقلام اساسی هزینه داشت، پس از تعدیل قیمت باید 918 هزار تن هزینه داشته باشد و 543 هزار تن به هزینه های آنها اضافه می شود، اما با توجه به افزایش خالص یارانه های دریافتی، مشابه به دو دهک قبلی، قدرت خرید این خانواده در دهک سوم 706 هزار تن اضافه شده است.

READ  تعداد دلار پس از انتشار ارزهای بلوکه شده

دهک چهارم شهری است اما با سه دهک قبلی متفاوت است. یک خانواده چهار نفره از دهک چهارم در مجموع یک میلیون و 200 هزار تن یارانه می گیرند. میزان خالص یارانه دریافتی نسبت به قبل 846 هزار تن افزایش داشته است. یعنی با وجود اینکه هزینه خرید 4 قلم کالای اصلی آنها از 397 هزار تن قبل از تعدیل قیمت به 952 هزار تن پس از تعدیل قیمت تغییر می کند و هزینه آنها 555 هزار تن افزایش می یابد، اما قدرت خرید آنها نیز افزایش یافته است. 291 هزار تن.

خانواده چهارنفره دهک پنجم همان یارانه دریافت می کنند که خانواده چهار نفره دهک چهارم. قیمت خرید مرغ، تخم مرغ، پنیر، شیر و روغن برای این خانواده قبلا 433 هزار تن بوده که به یک میلیون و 42 هزار تن تغییر می کند. یعنی با توجه به اینکه قیمت این خانواده 609 هزار تن افزایش یافته است اما با توجه به یارانه جدید دریافتی، قدرت خرید آنها نیز 236 هزار تن افزایش می یابد.

دهک ششم مانند دو دهک قبل از خود است. یعنی یک خانواده چهار نفره در این دهک یک میلیون و 200 هزار تن یارانه دریافت می کنند و مبلغ خالص یارانه دریافتی آنها 846 هزار تن افزایش می یابد. هزینه خرید این خانواده از 436 هزار تن به یک میلیون و 48 هزار تن افزایش می یابد و با وجود اینکه تغییر قیمت ها 611 هزار تن به هزینه خانوار اضافه می کند، 234 هزار تن به قدرت خرید آنها اضافه می شود.

یارانه دهک هفتم نیز مانند دو دهک قبلی است، با این تفاوت که قیمت خرید چهار قلم کالای اساسی برای آنها از 474 هزار تن به یک میلیون و 170 هزار تن تغییر می کند. یعنی 696 هزار تن به هزینه های خانواده اضافه می شود اما 150 هزار تن به قدرت خرید آنها اضافه می شود.

READ  سهامداران می خوانند / چند خبر مهم بورس

یک خانواده چهار نفره از دهک هشتم نیز یک میلیون و 200 هزار تن یارانه می گیرند. این خانواده قبل از تعدیل قیمت ۵۱۸ تن برای خرید مرغ، تخم مرغ، پنیر، شیر و انواع کره خرج کردند. پس از تعدیل قیمت باید یک میلیون و 200 هزار تن برای خرید این اقلام هزینه کنند و 774 هزار تن به هزینه های خود اضافه کنند. خواهد بود. اما با توجه به افزایش خالص یارانه دریافتی، 71 هزار جلد در این اقلام به قدرت خرید آنها اضافه می شود.

دهک نهم شهرستان نیز مانند دهک های قبلی خود است و برای هر نفر 300 هزار تن یارانه و یک خانواده 4 نفره در مجموع یک میلیون و 200 هزار تن یارانه دریافت می کنند. قیمت خرید چهار کالای اساسی برای این خانواده چهار نفره در دهک نهم قبل از تعدیل قیمت 549 هزار تن بود که به یک میلیون و 377 هزار تن می رسد. یعنی با وجود اینکه قیمت این خانواده 828 هزار تن بیشتر خواهد شد، اما قدرت خرید آنها 18 هزار تن افزایش می یابد.

223225


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا