آیا اتریش عضو بعدی ناتو است؟

به گزارش دویچه وله، 50 شخصیت برجسته اتریشی موضع دولت وین را زیر سوال بردند و از مقامات کشورشان مانند سوئد و فنلاند خواستند به ناتو بپیوندند. اما ناظران می گویند که دولت برخلاف سوئد و فنلاند هیچ حمایت اکثریتی برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو ندارد.

به گزارش دویچه وله، فنلاند و سوئد با اعلام عضویت در ناتو، به ترتیب دهه ها و قرن هاست که از بی طرفی چشم پوشی کرده اند. اما کارل نچامر، صدراعظم اتریش، گفته است که کشورش قصد ندارد از دو کشور اسکاندیناوی برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو پیروی کند.

او این بیانیه را در ماه آوریل، اندکی پیش از سفر به مسکو برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای پایان دادن به جنگ در اوکراین تکرار کرد و افزود: اتریش بی طرف بوده، هست و خواهد بود.

اما پس از آن 50 اتریشی معروف در تجارت، سیاست، دانشگاه و جامعه مدنی این موضوع را به طور علنی مطرح کردند. آنها در نامه ای سرگشاده از الکساندر وان در بلن، رئیس جمهور این کشور خواستند تا سیاست بی طرفی کشور را به طور مستقل در نظر بگیرد.

هاینز گارتنر، یک دانشمند علوم سیاسی وینی، توضیح می دهد که احزاب مختلف از نظر تاریخی تلاش های زیادی برای لغو بی طرفی انجام داده اند، اما همیشه شکست خورده اند. به گفته وی، هیچ یک از احزاب و مردم بزرگ سیاسی نمی خواهند سیاست بی طرفی را کنار بگذارند. بررسی ها همچنین نشان می دهد که حدود 75 درصد اتریشی ها می خواهند بی طرف بمانند.

این ممکن است به معنای پایان بحث باشد، اما سوال اینجاست که چرا بی طرفی اتریش تا این حد غیرقابل انکار به نظر می رسد، به خصوص که این کشور مسیر سیاست خارجی بسیار فعال تری را نسبت به سوئد، فنلاند یا سوئیس دنبال می کند.

READ  موشک های ناتو همچنان وارد اوکراین می شود

خبرگزاری آلمان در ادامه این گزارش با طرح چند سوال درباره تاریخچه و دلایل بی طرفی اتریش؛

چرا اتریش بی طرف است؟

اتریش زمانی یکی از قدرت های بزرگ جهان بود و در طول تاریخ خود همیشه بی طرف بوده است. چه زمانی که او بر امپراتوری روم حکومت کرد، چه بعداً در قرن نوزدهم تحت نام امپراتوری اتریش. پس از سال 1867، به عنوان امپراتوری اتریش-مجارستان، بخش بزرگی از بالکان را اشغال کرد که تا اوکراین امروزی گسترش می یابد.

با این حال، سرانجام، در نتیجه شکست جنگ جهانی اول تحت شرایط معاهده سن ژرمن در سال 1919، دارایی های ارضی اتریش به جغرافیای فعلی خود کاهش یافت. با این حال، تنها در 26 اکتبر 1955، 10 اعلام بی طرفی کرد. سالها پس از شکست نظامی دیگر در جنگ جهانی دوم، با امضای یک معاهده دولتی که در اتریش کنونی ایجاد شد.

اتریش نیز مانند آلمان در آن زمان توسط نیروهای متفقین (بریتانیا، ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی و فرانسه) اشغال شده بود.

گارتنر در بخشی دیگر از سخنرانی خود دلیل سیاست بی طرفی اتریش را تنها راه فرار از اشغال متفقین دانست.

در آن زمان حتی این نگرانی وجود داشت که اتریش مانند آلمان تقسیم شود. اما زمانی که متفقین و به ویژه آمریکا و شوروی با خروج از کشور به شرط بی طرفی موافقت کردند، سایه تهدید اروپا کم رنگ شد.

بی طرفی اتریش چیست؟

اگرچه اتحاد جماهیر شوروی بی طرفی اتریش را مجدداً تأیید کرد، اما شکی وجود نداشت که اتریش تمایل آشکاری به فرهنگ غربی، نظام اقتصادی و ارزش های دموکراتیک آن دارد. این امر به ویژه پس از تبدیل شدن اتریش به یکی از اعضای بنیانگذار سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) در سال 1961 آشکار شد.

در دهه 1960، وین مقر چندین سازمان بزرگ بین المللی شد. سازمان هایی که به هیچ یک از بلوک های جنگ سرد وابسته نیستند عبارتند از آژانس بین المللی انرژی اتمی، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و تعدادی از آژانس های سازمان ملل.

READ  پوتین ناتو و کشورهای غربی را در رینگ قرار داده است

برونو کریسکی که از سال 1970 تا 1983 صدراعظم اتریش را برعهده داشت، این رویکرد را جایگزین مناسبی برای تسلیح کشور می دانست.

بی طرفی اتریش در مقایسه با بی طرفی سایر کشورهای اروپایی چگونه است؟

بی طرفی در سوئد و فنلاند نتیجه سال ها دکترین خودسرانه سیاست خارجی است. اما در اتریش و سوئیس، این بی طرفی مستلزم تعهدات الزام آور بین المللی است.

بی طرفی سوئیس، مانند اتریش، بر اساس سازش با قدرت های بزرگ است. در «کنگره وین» بین سال‌های 1814 و 1815 (انجمن وین یا کنگره وین کنفرانس سفیران قدرت‌های بزرگ اروپا به ریاست سیاستمدار اتریشی «کلمنس ونزل ون مرنریچ» بود که از 1 نوامبر 1814 برگزار شد. تا 8 ژوئن 1815 در وین، فرانسه، اتریش و پروس توافق کردند که منافع خود را به نفع یک کنفدراسیون بی طرف کنار بگذارند.

اما تفاوت بزرگ سوئیس و اتریش این است که سوئیس هرگز قدرت بزرگی نبوده است. این ادغام آزادانه از کشورهای مستقل کوچک بود تا اینکه در سال 1848 به یک ایالت تبدیل شد. به گفته گارتنر، سوئیس بی طرفی منفعل تر از اتریش است.

برای مثال مدت‌هاست که از امضای تحریم‌های اقتصادی اجتناب کرده و عضو اتحادیه اروپا نیست، بنابراین در سیاست خارجی یا امنیتی اتحادیه اروپا شرکت نمی‌کند.

اما اتریش در میانجیگری جنگ‌های بین‌المللی بسیار فعال‌تر بوده و نیروهای بیشتری را نسبت به سوئیس به مأموریت‌های حافظ صلح سازمان ملل فرستاده است.

آیا بی طرفی اتریش مرتبط است؟

با توجه به افکار عمومی و سیاسی، شکی نیست که اتریش باید بی طرفی خود را کنار بگذارد. گارتنر گفت: باید منتظر ماند و دید که اتریش چگونه این بی طرفی را در آینده تفسیر خواهد کرد.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا