آنکارا: گرد و غبار در ایران ربطی به سدهای ترکیه ندارد!

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، تانجو بیلگیچ، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت: ترکیه هوای ایران را با طوفان شن و گرد و غبار آلوده کرده است. اینکه بگوییم سدهای ترکیه باعث ایجاد طوفان شن و گرد و غبار در جغرافیای ما می شوند، علمی نیست. طوفان های شن و گرد و غبار تا حد زیادی یک پدیده طبیعی و رایج هستند.

وی گفت: عامل اصلی طوفان های شن در ترکیه و ایران گرد و غبار بیابانی آفریقا و خاورمیانه است که دو منبع مهم گرد و غبار در جهان هستند. در واقع، تخریب زمین، جنگل زدایی، بیابان زایی و خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوایی نیز این طوفان ها را تشدید می کند.»

بیلگیچ افزود: این ادعا که سدهای ساخته شده توسط ترکیه باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی ناشی از طوفان های شن و گرد و غبار اخیر در ایران شده و آلودگی هوای تهران به اوج خود رسیده است، بازتاب گسترده ای در رسانه های ایران داشته است. «این موضوع در دستور کار سیاستمداران نیز قرار دارد.

وی تاکید کرد: متهم کردن ترکیه به بلایای طبیعی از سوی دولت تهران رویکردی واقع بینانه نیست. وی ادامه داد: برای جلوگیری از طوفان شن و گرد و غبار و کاهش اثرات منفی آن، هر کشور باید ابتدا به تعهدات خود عمل کند و اقدامات لازم را برای استفاده پایدار از منابع آب و خاک انجام دهد.

بیلگیچ با اشاره به اینکه ترکیه به موضوع آب از منظر صرفاً بشردوستانه برخورد می کند، گفت: «ترکیه معتقد است که آب های فرامرزی عنصری از همکاری هستند، نه تضاد بین کشورهای ساحلی». ترکیه همواره به قوانین بین المللی پایبند بوده است.

READ  تظاهرات هزاران نفری در حمایت از شهردار مخالف استانبول

وی گفت: ترکیه آماده هرگونه همکاری منطقی و علمی با ایران در این زمینه است.

311311


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا