آمریکایی ها نیز با افول کشورشان موافق هستند

پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR وی برای بحث در مورد تجزیه و زوال ایالات متحده، با دکتر فواد ایزدی، دانشیار گروه مطالعات آمریکایی دانشگاه تهران گفت و گو کرد. این مصاحبه را اینجا بخوانید:

یکی از موضوعاتی که در پیام مقام معظم رهبری در نوروز به آن اشاره شده است، موضوع شکست آمریکا در منطقه و جهان است. چند نمونه از این چیست؟
* چند سال پیش در فرمایشات حضرت آقا سوال افول آمریکا چندین بار تکرار شد. چند سال پیش، یکی از اساتید دانشگاه آمریکایی مفهوم کاهش موریانه را معرفی کرد. وقتی از افول آمریکا صحبت می کنند، برخی آسمان خراش ها و جنبه های صنعتی و نظامی آمریکا را می بینند و درک مفهوم آن را سخت و در برخی موارد بسیار دشوار می دانند; با این حال، از آنجا که قطره شبیه موریانه است، برای مدتی خوب باقی می ماند، اما سپس در داخل سیستم خالی می شود. این موضوع یکی از بحث های حضرت آقا در سال های اخیر بوده است. به نظر من در چهار پنج سالی که از این سخنرانی می گذرد، ایشان این تحلیل را تایید می کنند. یعنی افول آمریکا منجر به شکست های بزرگ و حداکثری می شود.

اما آمریکا یکی از دو ابرقدرت معادلات بین المللی چه کرده است؟ پس از جنگ جهانی دوم، دو کشور ادعای ابرقدرت داشتند، یکی شوروی و دیگری آمریکایی. کسانی که با تاریخ آمریکا آشنا هستند می دانند که این کشور ادعاهای جهانی زیادی نداشته است. چه اتفاقی افتاد که ذهنیت پس از جنگ جهانی دوم را در ایالات متحده ایجاد کرد تا خود را یک ابرقدرت جهانی اعلام کند؟ من فکر می کنم که ایالات متحده به پنج دلیل به این درک رسیده است. در هر پنج دلیل و شاخص نشانه هایی از کاهش این شاخص ها وجود دارد.

یکی از این دلایل قدرت نظامی آمریکا بود. یعنی آمریکایی ها به دلیل توانایی نظامی برترشان، سرخپوستان منطقه آمریکای شمالی را نابود نکردند و نسل کشی کردند. چرا؟ به خاطر توانایی های نظامی و مهاجرانی که از اروپا آمده بودند. پس از تسلط بر شرق ایالات متحده، ایالات متحده به تدریج وارد جنگ با همسایه جنوبی خود (مکزیک) شد. این ایالت های غربی و جنوب غربی ایالات متحده متعلق به مکزیک بود. آمریکایی ها بعداً به دلیل برتری نظامی، ایالت ها را از مکزیکی ها گرفتند. کم کم چوب این برتری نظامی بر بدن سایر کشورهای آمریکای لاتین افتاد. یعنی آمریکایی ها شروع به هجوم به سایر نقاط آمریکای لاتین کردند و سیستم اداره مافیای آمریکا که آن هم به دستور معظم له بود، وارد عمل شد. پس اولین شاخص قدرت نظامی این است که این قدرت نظامی به قدرت اقتصادی تبدیل شده است. با رشد ایالات متحده در آمریکای شمالی، دسترسی آن به منابع طبیعی گسترش می یابد. مثلاً در این جنگ و رقابت با روسیه، آمریکایی ها به اروپایی ها می گویند از روسیه نفت و گاز نخرید، از ما بخرید. نفت و گاز در آمریکا کجا تولید می شود؟ بیشتر در همان مناطقی که از مکزیک دزدی کردند. ایالت هایی که توسط آمریکایی ها اشغال و از مکزیک جدا شده اند، نفت و گاز تولید می کنند.

بنابراین، قدرت نظامی به قدرت اقتصادی تبدیل شد و ایالات متحده پس از جنگ جهانی دوم به بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل شد و حدود 50 درصد از اقتصاد جهان را در اختیار داشت. رقبای سنتی اقتصادی آمریکا در اروپا مانند بریتانیا، فرانسه، آلمان و کشورهایی مانند ژاپن، اقتصاد خود را نابود کرده اند. در نتیجه آمریکایی ها به قدرت اقتصادی خاصی دست یافتند و قدرت نظامی به قدرت اقتصادی تبدیل شد.

سومین شاخص، قدرت سیاسی آمریکایی ها بود که از نظر نظامی و اقتصادی توانمند بودند و از ابزار نظامی و اقتصادی برای کسب قدرت سیاسی، ایجاد سازمان ملل و تبلیغ خود در سازمان ملل استفاده می کردند. پس از جنگ جهانی دوم، آمریکایی ها نهادهای بین المللی ایجاد کردند و از آنها برای رسیدن به اهداف خود در عرصه بین المللی استفاده کردند.

شاخص چهارم قدرت نرم است. کشوری با قدرت نظامی بالا و قدرت اقتصادی و سیاسی زیاد، برای بسیاری در سراسر جهان جذاب شده است. یعنی خیلی ها در دنیا به آمریکا علاقه مند شدند و این یک قدرت نرم برای آمریکایی ها ایجاد کرد.

READ  پوتین: جهان با مهمترین دهه پس از پایان جنگ جهانی دوم روبرو است

پنجمین شاخص، قدرت نهادسازی و سازماندهی است. کشوری که مدعی ابرقدرت در عرصه نظامی، اقتصادی، سیاسی و قدرت نرم بود، باید نهادهای حاکمیتی ایجاد می کرد. آمریکایی ها نیز در این قدرت نهادینه سازی قدرت یافتند. اینها پنج شاخص قدرت آمریکا بودند.

در این سال ها چه بر سر آمریکایی ها آمده است؟ یکی از اتفاقات نظامی سال گذشته شکست مفتضحانه آمریکا در افغانستان بود. اگرچه آمریکایی ها برای استقرار هزینه های بسیار بیشتری پرداخت کردند و امکانات و تجهیزات مدرن تر و پول بسیار بیشتری داشتند، اما سرانجام بیست سال بعد تریلیون ها دلار در افغانستان خرج کردند و صدها هزار افغان و هزاران آمریکایی را در آن کشتند. کشور جان خود را از دست داد، مجبور شد با شرمندگی فرار کند و تصاویر آن در سراسر جهان پخش شد.

آمریکایی‌ها در سال‌های اخیر نتوانسته‌اند در ایران کاری کنند که از نظر نظامی به آن علاقه داشته باشند. دلیل اصلی جمهوری اسلامی ایران بود. چرا آمریکایی ها با چالش ها و شکست های نظامی روبرو هستند؟ برای افرادی مثل سردار سلیمانی. یکی از دلایل تنفر آمریکایی‌ها از سردار سلیمانی این بود که آمریکا را با چالش نظامی جدی مواجه کرد. این شکست های نظامی متعدد پیامدهای اقتصادی نیز برای ایالات متحده داشت. از آنجایی که این شاخص ها با شاخص نظامی شروع می شوند و به تدریج به سایر حوزه ها سرایت می کنند، موقعیت خود را از دست می دهند و موقعیت نظامی خود را از دست می دهند. با از دست دادن قدرت نظامی ایالات متحده، ایالات متحده بسیاری از مردم را به این سمت سوق می دهد. اتحاد، هماهنگی و اطاعت از دستورات آمریکا عاقبت خوبی ندارد. جریان های طرفدار غرب در افغانستان، اوکراین، سوریه، یمن، لبنان و حتی ایران در سال های اخیر تحریک شده اند و شکست های اقتصادی و نظامی قدرت آمریکا را کاهش داده است. زیرا او توانایی سیاسی و اقتصادی برای مانع تراشی نظامی داشت. شکست نظامی که در پی آن رخ داد، آمریکایی ها پتانسیل اقتصادی چندانی نداشتند و پس از دولت کارتر، بدهی آمریکا افزایش یافت. آمریکایی ها هنوز از شوک وارده به اقتصادشان پس از پیروزی انقلاب خارج نشده اند و این روند انحطاط اقتصادی آمریکا آغاز شده است. آمریکایی ها بعد از جنگ جهانی دوم 50 درصد از اقتصاد جهان را در اختیار داشتند و اکنون به 20 درصد رسیده است. صندوق بین المللی پول (IMF) تخمین می زند که 20 درصد طی سه تا چهار سال آینده به 10 درصد افزایش خواهد یافت. این کاهش با سرعت زیادی در حال وقوع است.

بنابراین تا حد زیادی این جمهوری اسلامی و مردمی مانند شهید سلیمانی بودند که در افول اقتصادی آمریکا نقش داشتند. افول نظامی و اقتصادی نیز وضعیت سیاسی آمریکا را زیر سوال برده است و آن عظمت دیگر وجود ندارد. اگر آمریکایی ها همان موضع سیاسی قبلی را داشتند، هرگز شاهد وضعیت کنونی اوکراین نبودیم. مورد اوکراین یکی از نشانه های افول ایالات متحده است، همانطور که در افغانستان نیز چنین است.

افول نظامی، اقتصادی و سیاسی با خود افول قدرت نرم آمریکا را به همراه دارد. کمتر آدم باهوشی در دنیا وجود دارد که آمریکا را نسل قبلی بداند و آمریکا دیگر برای خیلی ها جذابیتی ندارد. واقعیت های آمریکا همانطور که هست روشن است. وقتی صحبت از بیماری عروق کرونر قلب به میان می‌آید، ایالات متحده از نظر عوارض و مرگ و میر در رتبه اول قرار دارد و مشخص می‌شود که مشکلات جدی در این کشور وجود دارد. دیدگاه خوش بینانه ای که بسیاری در مورد مناطق مختلف ایالات متحده داشتند اکنون در حال از بین رفتن است. وقتی نظام سیاسی آمریکا فردی مانند ترامپ و بایدن را رئیس جمهور می کند، واضح است که در نهادهای آمریکایی مشکل وجود دارد. کنگره آمریکا، یکی از اصلی ترین نهادهای حاکمیتی در ایالات متحده، از نظر مردم آمریکا فاسد و دروغگو است. آمریکایی ها در زمینه نهادسازی نیز با چالش هایی روبرو هستند. این کاهش در این پنج حوزه نتیجه ناکامی های زیادی است که در این سال ها شاهد آن بوده ایم. یکی از شکست هایی که در مقابل ایران داشتند که خودشان می گویند سیاست فشار حداکثری شان جواب نداد. یعنی سیاست فشار حداکثری در عمل به شکست تبدیل شده است.

READ  بلینکن: بازی امشب ایران و آمریکا جنبه سیاسی ندارد

موضوع افول در میان نخبگان آمریکایی چقدر گسترده است؟
افرادی مانند فوکویاما که در ایران نیز شناخته شده هستند، موضوع افول را به صورت بسیار گسترده مطرح کرده اند. سال گذشته، آقای فوکویاما در مورد وضعیت کنونی ایالات متحده به مجله فارنا گفت که ایالات متحده پوسیده است. افرادی در بسیاری از مشاغل هستند که با افول ایالات متحده موافق هستند. هیچ فردی نیست که به زوال اعتقاد نداشته باشد. پنج شاخصی که ارائه کردید به چالش کشیده شده اند و خودشان این مسائل را بسیار بیشتر و عمیق تر از ما مطرح می کنند. بعضی ها می گویند اگر کاری کنیم کند می شود. بعضی ها می گویند گم می شوی و هر کاری که انجام می دهی قابل تأخیر نیست. آقای فوکویاما معتقد است که ایالات متحده فاسد و اشتباه نیست. یعنی هیچ سیاست و راهبردی وجود ندارد که دولت آمریکا بتواند آن را اجرا کند و به آن دست یابد.

حتی سازمان های اطلاعاتی آمریکا نیز معتقدند که ایالات متحده در حال از دست دادن موقعیت خود است. شورای اطلاعات ملی آمریکا گزارشی درباره جهان در سال 2030 دارد که می گوید جهان به طور فزاینده ای قطبی می شود و قدرت به سمت ائتلاف ها و شبکه ها می رود. آن چرخش تاریخی که چند سال پیش حضرت آقا فرمودند، اکنون با سرعت قابل توجهی در حال وقوع است.

اگر بخواهید دلیل مشترکی برای افول آمریکا و ضعف کنونی آن در شرایط مختلف بیان کنید، دلیل آن چیست؟
چرا حکومت شوروی از هم پاشید؟ مشکل اصلی اتحاد جماهیر شوروی این بود که نظام کمونیستی مالکیت خصوصی را به رسمیت نمی شناخت و این امر باعث تحریک اقتصاد شوروی شد. زمانی که اقتصاد با چالش مواجه شد، بسیاری از مقامات شوروی سابق به این نتیجه رسیدند که سیستم آنها ناکارآمد است و به غرب علاقه مند شدند و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نتیجه یک تفکر غرب گرا بود.

آمریکا در نظام سرمایه داری این مشکل را ندارد و مالکیت خصوصی به رسمیت شناخته شده است، اما در اینجا اغراق شده است. یعنی نظام سرمایه داری در آمریکا به سرمایه دار اجازه نفوذ در حوزه سیاسی را می دهد. چه می گویید با کمک های مالی که یک درصد از جامعه سرمایه داری می کند. حضرت آقا هم فرمودند رژیم مافیایی; یعنی مافیای اقتصادی که برای رسیدن به اهدافش یک مافیای سیاسی ایجاد می کند.

مشکل اصلی آمریکا سیستم مافیایی است. وقتی این یک درصد جامعه سیاستمداران را هماهنگ می کند، این سیاستمداران به نفع آن یک درصد کار می کنند. اگر درگیری بین ایالات متحده و روسیه همچنان به نفع مردم آمریکاست، تنها به این دلیل است که به نفع شرکت های تسلیحاتی آنهاست. کمک سیاستمداران به نفع سیاست های نفتی آنهاست. آیا این هم به نفع مردم است؟ خیر؛ زیرا اکنون مبالغ هنگفتی به شرکت های اسلحه سازی منتقل می شود.

نظام کمونیستی و سرمایه داری نیز مشکل اساسی و ویژه تری داشتند و آن عدم توجه به اخلاق و دین بود. تفکر لیبرال می گوید که فرد تصمیم می گیرد چه چیزی خوب است و چه چیزی بد. این گزاره اساسی اندیشه لیبرال دمکراتیک برخلاف مفهوم اخلاق است. بنابراین مشکل اصلی نظام کمونیستی و نظام سرمایه داری همین است. این بدان معنا نیست که کتاب اخلاقی در آمریکا نوشته نشده و نوشته نشده است، اما نمی توان آنها را در فهرست ویژگی های اصلی تفکر لیبرال قرار داد. به همین دلیل اندیشه اسلامی در اینجا حرفی برای گفتن می یابد. امیدواریم قرن جدید، قرن تمدن نوین اسلامی باشد. اندیشه اسلامی در دنیای امروز واقعاً حرفی برای گفتن دارد.

4949


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا