آمادگی خانه سینما برای رسیدگی و پیگیری گزارش‌هایی درباره خشونت علیه زنان


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، خانه سینما پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر خشونت علیه کارگردانان زن در بلغارستان و همچنین بیانیه گروهی هنرمندان از اتحادیه خواستار رسیدگی به این موضوع شد.

بیانیه خانه سینما به این شرح است:

«… عزت سینمای ایران در گرو همدلی، همراهی و مسئولیت حرفه ای همه فعالان آن است.
خانه سینما مانند انجمن اصناف سینمای ایران هرگونه خشونت احتمالی به ویژه خشونت جنسی در اشکال مختلف آن را در روند فعالیت های هنری و فرهنگی محکوم می کند و شورای حمایت نیز بر اساس تعهدات و اختیاراتی که در خانه دارد. بر خلاف آداب فرهنگی و اخلاق حرفه ای اهالی سینما.
خانه سینما رسیدگی و پیگیری حقوق تمامی افراد فعال در صنعت سینمای ایران را که مورد خشونت رفتاری قرار می‌گیرند را وظیفه خانه سینما می‌داند و از هیچ اقدامی در این خصوص خودداری نخواهد کرد. بدیهی است با این موارد با محرمانه بودن کامل برخورد خواهد شد.
با این توصیف، خانه سینما پس از انتشار برخی از اتهامات و شبهات مطرح شده در این خصوص به ویژه در فضای مجازی، بر خود لازم می داند به اطلاع تمامی اهالی سینمای ایران برساند:
1- شورای حمایت از خانه سینما (متشکل از رئیس هیئت مدیره، رئیس شورای عالی داوری، سه تن از شخصیت های معتمد و سرشناس سینمای ایران به انتخاب مجمع عمومی خانه سینما، یک نماینده. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وکیل) در کلیه گزارشات و شکایات باید اخلاق و محرمانگی رعایت شود و به مراجعین مشاوره حقوقی لازم داده شود و در صورت لزوم به دادگاه ارجاع داده شود.
2- شورای حمایت از خانه سینما با هماهنگی سازمان سینمایی کشور بر اجرای مصوبات صادره نظارت خواهد داشت.
3- هیئت مدیره و هیئت امنای خانه سینما بار دیگر بر حقوق زنان شاغل در سینمای ایران پیگیرانه و مسئولانه پافشاری و از آن دفاع خواهند کرد.
4- خانه سینما رعایت شأن و منزلت همکاران خود در سینما را مسئولیت مسلم بر عهده سازندگان و کارگردانان محترم سینمای ایران می داند و در این زمینه اهتمام و توجه لازم را می طلبد.
همکاران عزیز:
گسترش سیستم های ارتباطی و توسعه و رشد صنعت سینمای ایران، برخورد جدی با ناقضان اصول اخلاقی و حرفه ای را اجتناب ناپذیر کرده است و همه فعالان سینمای ایران باید توجه داشته باشند که قداست این خانه بر عهده تک تک اعضای آن است. برخی از تخلفات احتمالی برخی از کارگردانان را باید انبوهی از اهالی سینمای پرافتخار ایران بنویسند.

READ  حرف‌های خاص شهاب حسینی در آستانه ۵۰ سالگی

پیش از این پس از شکایت های متعدد از سوی بانوان هنرمندی که در فضای کاری سینمایی مورد آزار و اذیت و آزار قرار گرفته بودند، جمعی از کارگردانان ایرانی از جمله نیکی کریمی، هدیه تهرانی، ترانه علیدوستی، هانیه توسلی، تهمینه میلانی و… دو روز پیش امضا کردند. و متنی با عنوان «بیانیه زنان کارگردان در اعتراض به خشونت علیه زنان در این حوزهاز سینما خواستند این موضوع را بررسی کنند.

5757


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا