آغاز برداشت گل محمدی و فعالیت 120 تولیدکننده زعفران در آذربایجان غربی

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربیگلچینی محمدی در گلزارهای آذربایجان غربی آغاز شد.

جعفر وحدت معاون بهبود نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: گل محمدی از 148 هکتار از باغات گل و اراضی زیر کشت این محصول در استان جمع آوری شد.

وحدت خاطرنشان کرد: 361 هکتار از اراضی استان زیر گل محمدی است که 148 هکتار آن باغات بارور و مابقی به صورت نشایی است. پیش بینی می شود در سال گذشته 5 درصد افزایش یابد.

وحدت گفت: سالانه بیش از 800 هزار لیتر رز گل محمدی در مناطق مختلف استان از جمله شهرستان های ارومیه، مهاباد، هوی آن و پیرانشهر برداشت می شود.

آغاز برداشت گل محمدی و فعالیت 120 تولیدکننده زعفران در آذربایجان غربی

وی با بیان اینکه زمان برداشت گل محمدی از اوایل خرداد آغاز می شود و تا پایان خرداد ماه ادامه دارد، گفت: ارقام موجود گل محمدی در استان انواع گل رز مخصوص پرورش گل رز و انواع مربا برای تهیه مربا و مارمالاد است. .

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه میانگین عملکرد برگ گل محمدی در هکتار 3600 کیلوگرم است، افزود: شهرستان های ارومیه.

فعالیت 120 بهره بردار زعفران در آذربایجان غربی

اکبر کرامتی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، تولید زعفران در آذربایجان غربی را 140 کیلوگرم در هکتار عنوان کرد و گفت: سطح زیر کشت زعفران در استان حدود 60 هکتار است.
وی در خصوص اشتغال در این حوزه گفت: در حال حاضر 120 نفر به صورت مستقیم به عنوان متصدی اصلی فعالیت می کنند و با توجه به اینکه هر هکتار کشاورزی روزانه 150 شغل غیرمستقیم ایجاد می کند، امروز در مجموع 9 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در استان مشغول به کار هستند.

READ  طرح توسعه سه واحد تولیدی در شهرستان بروجرد با حضور استاندار لرستان


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا